https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesko-ma-nejvic-prumyslovych-ploch-na-obyvatele-ve-stredni-a-vychodni-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko má nejvíc průmyslových ploch na obyvatele ve střední a východní Evropě

2.4.2024 02:10 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká republika má nejvíce průmyslových a logistických ploch v přepočtu na 1000 obyvatel ze všech států regionu střední a východní Evropy (CEE). Zároveň z nich má nejmenší neobsazenost, vyplývá z analýzy realitně-poradenské společnosti Cushman & Wakefield, kterou má ČTK k dispozici. Podle oslovených odborníků z různých odvětví to může dokazovat atraktivitu českého prostředí pro investory, betonová zástavba má ale také negativní dopad na místní životní prostředí. Názory obcí se v tomto směru liší. Na jedné straně může výstavba podle Svazu měst a obcí (SMO) přinést na území nové pracovní možnosti, zároveň však může snižovat místní kvalitu ovzduší, dopravy a infrastruktury.
 

Celková rozloha průmyslových a logistických prostor v regionu střední a východní Evropy ke konci roku 2023 činila téměř 61,5 milionu metrů čtverečních. Česko se na této ploše podílí 19 procenty, tedy 11,7 milionu metry čtverečními. Podle analýzy Cushman & Wakefield má ČR těchto ploch 1104 metrů čtverečních na 1000 obyvatel, nejvíce z celého regionu.

Podle prezidentky Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Zdenky Klapalové Česko bylo, je a bude atraktivní lokalitou pro umístění poptávek vázaných nejen na automobilový průmysl, který dominuje místnímu trhu. Uznává ale, že se jejich výstavba v ČR musí zefektivnit a není nutně potřeba nových ploch.

"Z pohledu obchodních a investičních příležitostí spojených s rostoucí zvýšenou poptávkou bychom měli i nadále intenzivně směřovat k zajištění připravenosti nových projektů. Nemusíme vždy ale stavět na ornici s bonitou první až druhé třídy. Můžeme se zaměřit na revitalizaci průmyslových objektů v atraktivních lokalitách s dobrou dostupností pro pracovní sílu a odpovídající infrastrukturou," dodala Klapalová.

V tomto směru s ní částečně souhlasila také vedoucí programu Krajina v environmentálním hnutí Duha Eliška Vozníková. Úkolem státu je podle ní zajistit, aby výstavba nových hal nevznikala na nejkvalitnější půdě, jak je tomu doposud. Zároveň je podle ní nezbytné, aby nové i stávající areály podporovaly inovace a udržitelné technologie.

"Půda, která je zalita betonem, je pro pěstování, vsakování vody a jakoukoliv další ekologickou funkci trvale ztracená. Vedle toho je tu ještě otázka vnějších dopadů staveb, které samy o sobě produkují emise a odpady a budou využívat současné či potřebovat nové dopravní trasy. Je nezbytné, aby developeři respektovali zákony, nesnažili se je obcházet a komunikovali s místními obyvateli," řekla Vozníková.

Postoj českých měst a obcí k výstavbě průmyslových parků se může být podle SMO lišit. Některé mohou podle mluvčí svazu Alexandry Kockové vidět výstavbu průmyslových parků jako příležitost k vytvoření nových pracovních míst, podpoře ekonomického rozvoje a přílivu investic. Na druhé straně jsou města a obce, které mohou mít obavy z negativních dopadů výstavby a mohou se obávat ztráty zemědělské půdy, zvýšení dopravní zátěže, či neúnosného zatížení místní občanské vybavenosti.

Celková plocha a míra neobsazenosti industriálních ploch v zemích CEE (čtvrté čtvrtletí 2023)

Země

Celková plocha (v metrech čtverečních)

Míra neobsazenosti

Podíl na celkových plochách v CEE

Plocha na 1000 obyvatel

Česká republika

11,707.500

1,8 %

19 %

1104

Polsko

31,695.300

7,4 %

52 %

862

Maďarsko

5,090.600

7,7 %

8 %

522

Slovensko

3,999.100

3,6 %

7 %

735

Rumunsko

7,003.500

4,9 %

11 %

367

Bulharsko (pouze Sofie)

1,991.800

2,3 %

3 %

287

Celkem

61,487.800

5.7 %

694

Zdroj: Cushman & Wakefield


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

2.4.2024 06:53
zefektivění, zabránění zástavby na nejlepších půdách- jsou logicky kolem měst, kolem řek, v údolí, je jistě správné. Ještě horší jsou ale meliorace a vysušování močálů.
Proč zde vznikají montovny- chyba ve vzdělání, malá podpora vědy.
I FV na střechách je ekolog. prospěšný čin, pokud existuje odběr elektřiny a zvl. pokud by bylo úložiště- přečerpávající elektrárny.

Zasakování, zadržování vody, ochlazování se dá i zvýšit než je norm. v přírodě- jezírka, zasak. jámy, stromy kolem stavby, místo vyasfalt. ploch zatravňov. dlažba, popínavé rostliny, zelené střechy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.4.2024 12:31 Reaguje na Honza Honza
Měli bychom ty průmyslové parky montoven začít rušit, protože naše společnost neprodukuje dostatek blbců, jen se základním vzděláním.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.4.2024 07:08
Pořád je to málo. Teď chtějí zabrat 280 hektarů ekologicky cenné lokality u Dolní Lutyně. Už na to kývli i ochranáři, z čehož je mi na zvracení.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.4.2024 09:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Možná dostanou příspěvek na činnost a tak už nestojí stavbě nic v cestě. Tak nějak to mnohde funguje a s ekologií mají něco společné pouze názvy těch spolků. Takže sdílím váš názor a na zvracení mi
jde taky. Včera jsem to místo opět navštívil a už tam jsou zabité vyměřovací kolíky a na cestách napsána nějaká čísla potřebná k zaměření. Je to opravdu podivně rychlé a smrdí to asi i jinými machinacemi, než pouze souhlasem těch ekologistických spolků.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

2.4.2024 17:32 Reaguje na Břetislav Machaček
po povodnich 1997 jsme oddalili o rok opetovnou regulaci reky tim, ze jsme koliky posilali po vode... skoda pak to stihli zmastit, ale uplne proste kanal vydlazdeny zahozem uprostred lesu a poli. sterkove lavice, kolme brehy, tune a ryby v cudu.

to neni navod, ale vzpominka na nactiletou minulost.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

2.4.2024 12:23
češi jsou zase první. Huráááá
V ničení své krajiny a okrádání svých spoluobčanů a státu jsou češi vždy ty nejlepší!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist