https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesko-podava-kvuli-dolu-turow-podnet-k-evropske-komisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko podává kvůli dolu Turów podnět k Evropské komisi

1.10.2020 11:42 | PRAHA (ČTK)
Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu.
Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu.
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Ministerstva životního prostředí a zahraničí podávají podnět k Evropské komisi (EK) kvůli rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów. České úřady jsou přesvědčené o tom, že Polsko v souvislosti s prodloužením a rozšířením povolení těžební činnosti nesplnilo povinnosti vyplývající ze čtyř evropských směrnic i přímo ze Smlouvy o Evropské unii. ČTK to ve středu sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ministerstvo životního prostředí (MŽP) předtím v tiskové zprávě uvedlo, že podnět už je podaný.
 

V podnětu k EK si Česko stěžuje na to, že mu Polsko opakovaně odmítá poskytnout informace o vydaném povolení k těžbě do roku 2026 a neumožnilo Česku zapojit se do řízení o povolení těžební činnosti v ložisku Turów do roku 2044. Polsko navíc podle české strany schválilo změnu územního plánu bez řádného ukončení mezistátních konzultací a bez posouzení všech nezbytných náležitostí.

EK by se měla k podnětu vyjádřit do tří měsíců a Česko pak rozhodne o dalších krocích. "Budou-li naše žalobní důvody vzhledem k unijní legislativě relevantní a dostatečně silné, je velmi pravděpodobné, že ČR podá na Polsko žalobu sama," uvádí MŽP.

Podle Petříčka podají právníci ministerstva zahraničí podnět k Evropské komisi dnes odpoledne. "Jejich několikaměsíční práce směřuje k možné žalobě na porušení unijního práva a před soud. Jednou z variant ale je, že se s Polskem mezitím dohodneme mimosoudně," uvedl šéf diplomacie.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) není cílem úplné zastavení těžební činnosti. "Usilujeme ale o kontrolu toho, aby těžba probíhala za takových podmínek, které zajistí minimalizaci negativních vlivů na životní prostředí v ČR," uvedl Brabec. Dodal, že Polsko by mělo převzít zodpovědnost za kompenzaci újmy, která by pokračováním těžby Česku vznikla.

Plánovanému rozšíření polského dolu Turów u česko-polské hranice se brání hlavně obyvatelé v příhraničních oblastech Libereckého kraje. Lidé se obávají zvýšeného hluku a prašnosti a především ztráty vody. Už dnes potoky a studně v příhraničí vysychají kvůli množství vody, které z dolu kvůli těžbě odčerpávají. Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) považuje v toto chvíli krok vlády za dostatečný.

"Jsem rád, že ministerstvo životního prostředí drží linii, která je vyjednaná. Stále ale poskytuje polským partnerům prostor k tomu, aby se vrátili k tomu, že budeme o problémech, kterých se obáváme, mluvit," řekl ČTK v reakci na podnět Půta. Česká strana podle Půty chápe, že není možné těžbu ze dne na den zastavit a je nutné vyjednat cestu k jejímu postupnému ukončení. Důl je na polské straně hranice dominantním zaměstnavatelem, přímo či nepřímo v návazných službách je na něm závislá třetina tamních obyvatel. Většina těch ostatních jezdí za prací do českých podniků.

Podání podnětu uvítala ekologická organizace Greenpeace. Podle ní by měla záležitost skončit žalobou. "Jsme rádi, že se vláda postavila za občany, kteří již nyní trpí nedostatkem vody způsobeným těžbou na dole Turów, i za lidi, kteří jsou ztrátou vody ohroženi. Organizace Greenpeace k tomuto kroku vyzývala ministra Brabce již v březnu tohoto roku. Vzhledem k jednání polské strany, která ignoruje negativní vlivy dolu Turów na české území i platnou evropskou legislativu, je podle nás zcela nutné zažalovat Polsko hned, jak to bude možné, tedy nejspíše na začátku příštího roku," uvedla za Greenpeace Nikol Krejčová.

Turów leží v jihozápadním cípu Polska v těsné blízkosti českých a německých hranic. Obyvatelé obcí z českého příhraničí se obávají ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu nebo propadů půdy. Polská strana ale zásadnější vliv dolu na české území odmítá.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Polské ministerstvo klimatu v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti PGE koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.10.2020 11:57
Stížnost pouze svědčí o neschopnosti politiků (CZ-PL) najít vhodné řešení
bez evropské ostudy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.10.2020 14:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Řekl bych, že tady je jednoznačně míč na polské straně a ČR prakticky již jinou možnost nemá.

A osobně si myslím, že si Polsko prosadí svoji i tak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2020 17:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, jan na té fotce je hezky vidět, jak OZE (především fve) ničí krajinu a přírodu.
Zlatý uhláky, fedrovat a fedrovat, dokud je co. A až nebude? Chuj s tym, to budem už dávno v dupě.
Odpovědět
MG

Milan G

1.10.2020 12:53
Tohle je přesně to co von der Leyen potřebuje, klíny mezi V4. Začalo to Jourovou a teď to pokračuje dolem TuróW.
Odpovědět
MG

Milan G

1.10.2020 13:03 Reaguje na Milan G
Jen dodatek, Brabec říká, že není účelem zastavit těžbu, možno je pokračovat dál, ale za jasných podmínek, např. pod kontrolou.

Půta ovšem zcela nepokrytě mluví o tom, že není možné těžbu ze dne na den zastavit a je nutné vyjednat cestu k jejímu postupnému ukončení.
Zaprvé měli byste si srovnat noty když chcete někoho žalovat, jinak vypadáte jako blbci.
A za druhé, pokud v tom dole pracuje třetina místního obyvatelstva, tak chci vidět Půtu jak bude chtít ukončovat těžbu.
Ale ať tak či tak vzájemným vztahům to neprospěje a plati, že když se dva perou, třetí se směje v našem případě von der Leyen, řekl bych, že se přímo chechtá.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.10.2020 14:42 Reaguje na Milan G
No, klíny a Uršula. Ten klín jde primárně z Polska a to rozšíření je dost hardcore. Navíc reálné riziko, že budu bez vody, by mnou asi taky hnulo.

Je jasné, že ze dne na den se to nezavře a ani to nejde, ale co vím, tak ten přístup Polska je takový ... uděláme co chceme a vy nám vyližte.
Odpovědět
MG

Milan G

1.10.2020 15:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Nikdo neříká, že si máme nechat kálet na hlavu od poláků. Pokud nepůjde jinak, tak ta žaloba je na místě.

Ale neni to tak dlouho co Půta byl v TV a řešil světelný smog od jedné firmy z Polska/skleníky/a pak ten důl. Přistupoval k tomu tak, že my budeme trvat na postupném útlumu a uzavření toho dolu. Ani náznak nějakého kompromisu nebo domluvy nic, takže když potom přijde na jednání s takovouhle pozicí tak je jednoduše problém. To je vše.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.10.2020 16:38 Reaguje na Milan G
Až budete hejtman, tak jím budete chtít být hlavně dlouho:-) ... a cesta k srdci voličově je holt někdy trnitá:-).

Já osobně mám pocit, že stejně moc nevěří, že by něco změnili, ale prostě potřebují aby bylo vidět, že něco dělají ... a když se to nepovede, tak budou říkat, že holt EU.
Odpovědět
MG

Milan G

1.10.2020 20:15 Reaguje na Svatá Prostoto
Hejtmanem nikdy nebudu:-)) Ale jo to je jasné slibama nezarmoutíš a vystoupení Půty bylo zcela evidentně pro jeho voliče.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.10.2020 14:49
Polsko si udělá co chce, česká voda ho vůbec nezajímá. Navíc má výjimku z GD na hezkých pár let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2020 17:57 Reaguje na Jiří Daneš
Polsko má na rozdíl od nás už stanovený harmonogram utlumování uhlí, chce stavět JE a hlavně masivně jde do fve a offshore větrníků.
A my děláme co?
Zasedáme už skoro rok v uhelné komisi, která měla včera dát závazné stanovisko a dala co? Ani ťok.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.10.2020 21:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Dream on ...

Teď zrovna o Polsku. Proč ne. Každý máme nějakého koníčka.
Odpovědět
VK

Václav Kain

1.10.2020 22:48
Nemáme proti polákům šanci.Prosadí si svoje.V žádném případě je nějaká ty,ty,ty od EU nezajímá.Prostě a jednoduše si musíme přiznat,že jsme v prdeli.
Odpovědět
va

vaber

2.10.2020 09:25
nedávno jsem viděl pořad ,kde říkali, že Temže byla tak špinavá ,že pasžéři na lodi co se potopila se vodou přiotrávili a vzduch v Londýně tak špinavý, že na tanečních plesech nebylo vidět na druhý konec sálu
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist