Česko podesáté zhasne světla při Hodině Země za ochranu klimatu
Z obcí se do akce zapojí například Hodonín, Krásno, Most nebo Vimperk. Zúčastní se také jednotlivci a organizace jako Klub cestovatelů či Základní škola Bělá pod Bezdězem a desítky firem. Někteří si dali také klimatický závazek, že budou například jezdit méně autem, sázet stromy nebo učit děti šetřit vodou. Na seznam se mohou připsat další zájemci na stránkách akce.
"Symbolickým zhasnutím městských dominant, místních památek, kanceláří i bytů dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet," uvedla ředitelka Ekologické institutu Veronica Yvonna Gaillyová.
Připraveny jsou i kulturní a vzdělávací akce. Například v Toulcově dvoře bude možné navštívit středověké sklepení, třešňový sad a potemnělý mokřad. Hvězdárna Jičín připravila promítání filmu Děkujeme za déšť a pozorování noční oblohy dalekohledy bez použití elektřiny.
"Potřeba řešit příčiny i důsledky klimatických změn je již více než naléhavá. Jednotlivec sám mnoho ale neudělá. Nutné je společné úsilí všech," řekl koordinátor kampaně Petr Ledvina.
Hodina Země je každoroční mezinárodní akce založená Světovým fondem na ochranu přírody. Prvním, kdo chtěl netradičním způsobem upozornit na změnu klimatu, byla australská opera v Sydney v roce 2007. Postupně se vždy poslední sobotu v březnu zapojovala další města po celém světě.
Česko se zapojuje od roku 2010. Do loňského happeningu se zapojilo přes sto měst, obcí, památek a dalších subjektů. Na celém světě se zúčastnilo 187 zemí, zhaslo 3000 památek a připojily se miliony jednotlivců a organizací.
reklama