https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesko-povazuje-polskou-reakci-ohledne-turowa-za-nedostatecnou-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko považuje polskou reakci ohledně Turówa za nedostatečnou

10.12.2020 11:30 | PRAHA (ČTK)
Česká republika opakovaně žádala, aby Polsko nepokračovalo v další těžební činnosti v dole Turów, dokud nebude zajištěno a prokázáno, že se tak děje v souladu s požadavky unijní legislativy a že se v důsledku těžby nezhoršuje životní prostředí, zejména co se týče hladiny podzemních vod v Česku.
Česká republika opakovaně žádala, aby Polsko nepokračovalo v další těžební činnosti v dole Turów, dokud nebude zajištěno a prokázáno, že se tak děje v souladu s požadavky unijní legislativy a že se v důsledku těžby nezhoršuje životní prostředí, zejména co se týče hladiny podzemních vod v Česku.
Polská reakce na české požadavky ohledně případného pokračování těžby v hnědouhelném dole Turów, které by mohly vést k mimosoudnímu řešení problémů, je podle ministerstev životního prostředí a ministerstva zahraničí a Libereckého kraje nedostatečná a nelze ji akceptovat. ČTK o tom informovalo ministerstvo životního prostředí. Česko očekává do konce roku vyjádření Evropské komise k podnětu, které podalo v září, a na základě něj a dosavadního jednání vláda následně rozhodne o dalším postupu.
 

Rozhodnutí vítá organizace Greenpeace. "Doufáme, že (vláda) Polsko kvůli Turówu zažaluje, a to co nejdříve po uplynutí tříměsíční lhůty od podání podnětu, což bude na konci prosince," uvedla koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace ČR Nikol Krejčová. Dodala, že jen tak bude možné dosáhnout spravedlnosti pro místní obyvatele a ochránit jejich životní prostředí a zásoby vody.

Organizace Greenpeace spolu s dalšími čtyřmi desítkami neziskových organizací vyzvala Evropskou komisi, aby se jasně vyjádřila k problematice dolu Turów, sdělil ČTK mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

"Nelegální těžba probíhá od května, již nyní v území došlo k nezvratným škodám a hrozí další. Jsme rádi, že ministerstva vyslyšela naše volání a po Polsku vedle kompenzací požadovala primárně zastavení nelegální těžby, dokud Polsko právní vady nezhojí. Dnes jsme od Polska bohužel slyšeli opět to samé, že k žádnému porušení práva nedošlo a důvod pro hrazení kompenzací není. Vzhledem k tomu, i k nezohlednění negativního stanoviska, které k prodloužení těžby ČR dalo již vloni na podzim, vnímáme přistoupení k žalobě spojené s žádostí o předběžné opatření zastavení těžby k Soudnímu dvoru EU jako pravděpodobné. Jsme rádi, že se ministerstvo zahraničních věcí za zájmy občanů takto postavilo. Nyní je ještě nezbytné bezodkladně uplatnit kompenzace u Evropské komise, ty se totiž soudní cestou v tuto chvíli vymáhat nedají," uvedla právnička Frank Bold Petra Urbanová.

Česká republika opakovaně žádala, aby Polsko nepokračovalo v další těžební činnosti v dole Turów, dokud nebude zajištěno a prokázáno, že se tak děje v souladu s požadavky unijní legislativy a že se v důsledku těžby nezhoršuje životní prostředí, zejména co se týče hladiny podzemních vod v Česku. O svém nynějším rozhodnutí bude Česko informovat polské protějšky i Evropskou komisi, která jej o to požádala.

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) přitom po nedávném jednání uvítal, že polská strana přislíbila vybudovat protiprachový a protihlukový ochranný val. Náměstek ministra zahraničí a zmocněnec ČR pro jednání u Soudního dvora EU Martin Smolek tehdy poznamenal, že porušení unijního práva je v řadě ohledů zřejmé. "Pokud se nedohodneme na mimosoudním řešení, bude nás muset rozsoudit Soudní dvůr EU," dodal.

Důl Turów, který leží v bezprostřední blízkosti českých hranic, zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Polské úřady v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužily společnosti PGE koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

11.12.2020 07:20
Poláci jsou prostě hovada... samozřejmě ne všichni... ale jako společnost jsou totální hovada... my jsme sice taky hovadská společnost, ale aspoň o něco méně....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist