https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceskobudejovicti-parazitologove-ziskali-grant-na-vyzkum-morskeho-prvoka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Českobudějovičtí parazitologové získali grant na výzkum mořského prvoka

25.9.2017 10:48 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Českobudějovičtí parazitologové získali na výzkum mořského prvoka grant téměř osmi milionů korun od soukromé americké nadace. Pokračují tak v projektu, jehož cílem je vytvořit nový experimentální model mořského prvoka. Výzkum vede tým Julia Lukeše z Biologického centra Akademie věd ČR a grant jej bude podporovat dva roky. Novinářům to řekla Daniela Procházková z biologického centra.
 

Lukešův tým bude zkoumat mořského bičíkovce Diplonema. "Musíme být schopni měnit genetickou informaci Diplonemy, vkládat, vypínat a upravovat geny, aby byla atraktivní pro další výzkum," řekl Lukeš. Tento postup umožní molekulárním biologům spojovat specifické geny s chováním buněk nebo určovat, jak se mikroorganismy vzájemně ovlivňují a působí na celý ekosystém oceánů.


reklama

Diplonema tvoří významnou součást mořského planktonu, který je podle vědců nesmírně důležitý. Plankton totiž produkuje polovinu kyslíku na planetě a navíc odstraňuje množství oxidu uhličitého i skleníkových plynů. Diplonemy patří mezi druhově nejbohatší a nejpočetnější skupiny mořského mikrosvěta. "Nevíme, jestli žijí volně, paraziticky nebo jako komenzálové, nevíme, čím se živí, ale ukázali jsme, že jsou klíčovými hráči oceánů. Abychom pochopili jejich roli, musíme studovat jejich metabolismus a geny," uvedl.

Lukešův tým bude na projektu spolupracovat se dvěma univerzitními laboratořemi z Kanady.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist