https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesky-dokumentarni-film-jirikovo-videni-ziskal-zvlastni-uznani-mezinarodni-poroty-na-festivalu-jeden-svet-v-bratislave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Český dokumentární film Jiříkovo vidění získal Zvláštní uznání mezinárodní poroty na festivalu Jeden svet v Bratislavě

11.11.2023 05:47 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jiří Svoboda sleduje projev Grety Thunbergové.
Jiří Svoboda sleduje projev Grety Thunbergové.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dokumentární film Jiříkovo vidění získal Po diváckém úspěchu na MFDF Ji.hlava i Zvláštní uznání mezinárodní poroty na festivalu Jeden svet v Bratislavě. Informují o tom tvůrci dokumentu.
 
Mezinárodní porota na největším slovenském festivalu dokumentárních filmu Jeden svet ocenila film slovy: „Jak daleko může člověk zajít při podpoře ambicí milované osoby? Režisérka si vybrala deníkovou formu a prostřednictvím upřímnosti, humoru, punkové energie a pečovatelského přístupu k hlavnímu hrdinovi - svému otci, uspěla.“

Jiří Svoboda před 16 lety poprvé publikoval svou ideu efektivního boje proti klimatické krizi. Vymyslel totiž způsob, jak pomoci boji s globálním oteplováním prostřednictvím jednoduché daně.¨

Prosadit se mu však s tímto řešením nepodařilo, nápad čekal na jeho dceru Martu Kovářovou. Režisérka a hudebnice Marta Kovářová žije už léta v Dolní Cerekvi a když se pro ni environmentální žal stal neúnosným, vydala se za svým tátou do Brna a rozhodla se, že se spolu pokusí zachránit svět.

Může to znít naivně, ale díky Martě se nakonec dostali k politikům, ekologům, environmentálním hnutím i na nejdůležitější mezinárodní klimatické summity a představili svou ideu špičkám v oboru.

„Natáčet environmentální dokument dnes může být vnímáno jako vezení se na vlně trendu. Ale co když musím? Když se mi narodily děti, uvědomila jsem si, že prožívám něco jako dnes často popisovaný environmentální žal. Musela jsem začít něco dělat. Chtěla jsem předat dětem svět k žití. A měla jsem to štěstí – tátu, který už o tom nějaký pátek přemýšlí. Jeho myšlenka mezi apokalyptickými scénáři zazářila nadějí,“ popisuje vznik filmu režisérka a jedna z hlavních protagonistek Marta Kovářová.

Film je od začátku listopadu promítán v kinech po celé České republice. Více informací a přehled projekcí najdete na www.filmjirikovovideni.cz.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

11.11.2023 12:10
Pokud někdo sleduje s vážnou tváří Gretu Thunbergovou, zřejmě je to jasné.
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.11.2023 14:03 Reaguje na pavel peregrin
A u toho má pravou ruku v hrnci tak už to není zřejmé,ale jisté.
Odpovědět
PD

Petr Dymacek

15.12.2023 15:20 Reaguje na karel krasensky
Jiriho znam osobne a rozhodne Gretu nezere a na speky neskace.
Film je pekne svezi dilko, musim uznat, ze prvotina Marty se zdarila.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.11.2023 18:02
Film jsem viděla a rozhodně mne nezklamal. Dozvěděla jsem se z něj, proč se nepodařilo prorazit s na první pohled výborným nápadem na zdanění fosilních paliv hned u zdroje všem jejich producentům. Na jedné straně dobrá idea, která by významně přispěla k řešení problému spalování fosilních paliv, na druhé straně reálná politika jednotlivých států.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.11.2023 12:54 Reaguje na Majka Kletečková
nebylo to tak, že to byli ti "dovolenkáři" v Bruselu, který jen tak mimochodem se setkávají s politiky?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.11.2023 13:03 Reaguje na Majka Kletečková
ale popravdě, zdanit fosil producenty je něco, co " západ" reprezentovaný 15 státy unie, tedy původními nechtějí. Ono to je jednoduché zdanit zdroj, ale to by pak nemohli olupovat dalších 12 států, kde si vytvořili svoje ekonomické zájmy skrze výhodné koupě po komunistech zdevastovaných ekonomik a holou řití za pár peněz. Zkrátka radikalismus jednoduchosti prohrála z vírou v byznys...ovládaného "východu".
A aby měli své odbytiště jasné, tak okleštili státní podpory jako " nezákoné". Tedy jsme prosebníky ve vlastní zemi...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.11.2023 17:29 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Asi největší problém je, že by peníze vybrané za uhlík na "západě" nezůstaly na "západě". Lidé jsou tam ochotni být odíráni o obrovské částky, ale musí ty prachy zůstat v zemi.
Odpovědět
PD

Petr Dymacek

15.12.2023 15:12 Reaguje na Jiří Svoboda
No jo, ale ony ty prachy konci u miliardaru a ruznych kseftaru s povolenkami, jiste spousta zustane za nehty i politikum. Spravedlivy system neni pro tyhle lidi co nejvyrazneji ovlivnuji chod spolecnosti rozhodne zadouci.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist