https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesti-arboriste-zachranuji-evropske-stromy-ohrozene-suchem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští arboristé zachraňují evropské stromy ohrožené suchem

14.3.2020 04:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Čeští odborníci na péči o stromy se podle Arboristické akademie řadí ke světové špičce.
Čeští odborníci na péči o stromy se podle Arboristické akademie řadí ke světové špičce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Richard Stadler / Arboristická akademie
Nedostatek srážek, vysychající spodní vody i nízká odolnost vůči nemocem a škůdcům – tomu všemu musí aktuálně čelit evropské stromy. Čeští arboristé, kteří dlouhodobě patří mezi špičku v oboru, pomáhají nastavovat standardy péče o ohrožené dřeviny. Odborníci z Arboristické akademie vedou tým 11 zemí, který řeší, jak stromy správně prořezávat, jak řešit jejich stabilitu a jak si poradit s novou výsadbou. Cílem je především zachránit stávající zeleň. Informuje o tom Arboristická akademie.
 

Evropské stromy ohrožuje změna klimatu. Projevuje se hlavně vyššími teplotami a nedostatkem vláhy, které v celé řadě lokalit vedou k poklesu hladiny spodních vod. „V České republice je situace kritická především v Pardubickém kraji a na Vysočině. Stejně tak ale o přežití bojují stromy například v Itálii a Španělsku, kde navíc situaci komplikuje výskyt řady chorob a škůdců napadajících oslabené porosty. Stromy na tyto změny reagují také poklesem fyziologické vitality, která představuje základ jejich “imunity” proti chorobám a škůdcům. Těm pak v oslabeném stavu nedokážou odolat,“ popisuje Josef Grábner, předseda Arboristické akademie.

Čeští odborníci na péči o stromy se podle Arboristické akademie řadí ke světové špičce. „Česká republika již od roku 2012 zahájila v rámci aktivit Agentury ochrany přírody a krajiny ČR práce na oborových arboristických standardech. Výsledkem práce je soubor volně šiřitelných oborových norem, které popisují, jak se správně starat o stromy ve všech fázích růstu. A to tak, aby byly úspěšně ošetřeny hlavně oslabené stromy. Náš postup inspiroval řadu evropských zemí, které projevily zájem o spolupráci,“ vysvětluje Grábner. Pod vedením arboristů z Arboristické akademie se spojili zástupci celkem 11 evropských zemí za účelem vytvoření základního souboru Evropských arboristických standardů.

O strom je možné se starat i s velkou péčí.
O strom je možné se starat i s velkou péčí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Richard Stadler / Arboristická akademie

Tuzemští experti pro zahraniční kolegy připravují pravidla péče především ve třech oblastech: řez stromů, výsadba stromů a stabilizace korun. Cílem je obnovit vitalitu dřevin a zvýšit jejich odolnost vůči škůdcům. Aktuálně proběhly práce na pravidlech řezu stromů, kterým se v únoru věnovalo mezinárodní setkání v italském městě Treviso. Další setkání proběhne v Německu. Celý projekt bude završen v roce 2022.

V posledních letech se objevují občanské iniciativy, které se věnují sázení semenáčků. Účinek podobné činnosti ale zdaleka nebude okamžitý. „Hodně se mluví o nové výsadbě, která ale v současné situaci nepomůže. Umírající stromy totiž nahradí až za mnoho let, kdy doroste do optimální velikosti. Zásadní je proto pečovat o stromy, které už ve městech i krajině jsou a svou funkci už plní. Je důležité, aby evropští odborníci sdíleli své zkušenosti a využili je k záchraně stávající zeleně,“ zdůrazňuje Jaroslav Kolařík, arborista ze společnosti Safe Trees.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist