https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesti-celnici-zadrzeli-stovky-tun-nelegalne-prevazeneho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští celníci zadrželi stovky tun nelegálně převáženého odpadu

25.11.2019 00:14 | PRAHA (ČTK)
Stovky tun nelegálně převáženého odpadu zadrželi během deseti dní čeští celníci při celorepublikové kontrolní akci.
Stovky tun nelegálně převáženého odpadu zadrželi během deseti dní čeští celníci při celorepublikové kontrolní akci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stovky tun nelegálně převáženého odpadu zadrželi během deseti dní čeští celníci při celorepublikové kontrolní akci. Většinou se jednalo o plast smíchaný s komunálním odpadem, který byl přepravován oficiálně jako čistý plastový odpad. Mířil převážně z Německa do Česka a Polska. Letos odhalili celníci již 48 případů nelegální přepravy odpadů, zatímco loni jich bylo za celý rok 19. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí generálního ředitelství cel Hana Prudičová.
 

Kontrolní akce byla zaměřena na hlavní mezinárodní tahy poblíž vytipovaných bývalých hraničních přechodů i ve vnitrozemí. Při 1113 kontrolách celníci odhalili 17 kamionů, které v rozporu s předpisy převážely 410 tun odpadů. "Vzhledem k tomu, že celníci odhalili porušení právních předpisů při přepravě odpadů, byla vozidla odstavena a podněty předány ministerstvu životního prostředí a České inspekci životního prostředí k přijetí dalších opatření," uvedla mluvčí.

"Ve více jak polovině množství se jednalo o směsný odpad - směs plastu a komunálního odpadu, který byl deklarován jako čistý plast," sdělila mluvčí celníků. "Podle předložené dokumentace mělo být 16 případů určeno pro Polsko a Českou republiku. Jedna vykládka se měla uskutečnit v Bulharsku. Odpad byl dovážen v 11 případech z Německa, v pěti z Itálie a v jednom z Rakouska," doplnila.

S nelegálním skladováním odpadu ze západu Evropy se Česko potýká již léta. Zhruba deset let se například v Hůrách na Českobudějovicku potýkali se skládkou asi 6000 tun odpadu, které tam navezla z Německa firma, jež následně zkrachovala. Zlikvidovat se skládku povedlo až koncem roku 2016. V témže roce také skončila likvidace nelegální skládky 9000 tun německého odpadu v Bulovce na Liberecku, kam byl odpad navážen od roku 2004 údajně k recyklaci.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

26.11.2019 04:24
Bohužel jsme kolonii Německa se vším všudy a podle toho se k nám Německo chová.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist