https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesti-europoslanci-podporili-taxonomii-jeji-prinos-podle-nich-ukaze-cas
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští europoslanci podpořili zařazení jádra a plynu mezi zelené investice, přínos podle nich ukáže čas

7.7.2022 00:17 | ŠTRASBURK (ČTK)
Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Petr Adamek / Wikimedia Commons
Téměř všichni čeští europoslanci včera při klíčovém hlasování o pravidlech označovaných jako taxonomie podpořili dočasné zařazení energie z jádra a plynu mezi zelené investice. Většina z nich se snažila lobbovat u svých kolegů v obavách z možného úspěchu námitky prosazované zejména levicovými frakcemi. O tom, jak velký bude mít taxonomie skutečně dopad na budoucnost energetiky, podle poslanců rozhodne zejména to, zda se jí budou finanční instituce a investoři skutečně řídit.
 

Cílem dokumentu, který prosazovala většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře zdrojů, kterými chce řada států nahrazovat uhlí či ropu. Čeští europoslanci z vládních i opozičních stran se k hlasování postavili nebývale jednotně. "V případě Česka téměř 40 procent domácností bere energii vyrobenou v jaderných elektrárnách, to je pro mě ten hlavní důvod," vysvětlila místopředsedkyně EP Dita Charanzová z liberální frakce svou podporu pro taxonomii. Stejně jako ona hlasovalo i dalších pět poslanců zvolených za opoziční hnutí ANO.

Proti námitce, jejíž přijetí by patrně taxonomii nadobro poslalo k ledu, bylo i pět českých členů nejpočetnější lidovecké frakce patřících do stran vládní koalice. "Teprve se ukáže, jak účinný tento nástroj bude, podle toho, jaké budou preference investorů,“ poznamenal Luděk Niedermayer (TOP 09). Nová pravidla žádné investice nezakazují ani neslibují jejich veřejnou podporu a mají být pouze návodem. Podle Niedermayera bude klíčové, jak se k nim postaví banky či zda je budou respektovat lidé, kteří chtějí někam vložit své peníze. Význam má ale podle něj taxonomie v tom, že zabrání „greenwashingu“ neboli zavádějícímu označování některých klimaticky nešetrných zdrojů či projektů za ekologické.

Pravidla získala podporu také čtyř europoslanců ODS patřících do konzervativní frakce, která jako jediná námitku proti taxonomii odmítla jednomyslně. "Kdyby to dneska dopadlo z našeho pohledu špatně, tak by to zásadně ovlivnilo ten tendr," řekl po hlasování Alexandr Vondra s odkazem na nedávno zahájené výběrové řízení na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany, na kterou by pro firmy mohlo být bez taxonomie složitější sehnat peníze. Vondra dodal, že jeho frakce prosadila, aby se o taxonomii hlasovalo po jménech a výsledek byl u jednotlivých poslanců dohledatelný. To podle něj změnilo rozhodnutí například části francouzských liberálních poslanců ze strany prezidenta Emmanuela Macrona, který je stoupencem jádra.

Získat hlasy se ve své socialistické frakci snažila Radka Maxová, jejíž politický klub patřil k hlavním iniciátorům námitky. "Bude-li EU investovat do jaderného sektoru, bude garantovat bezpečnost dodávek energie, která je v současné době tak cenná," prohlásila poslankyně

Pro jádro a plyn hlasovali i dva čeští poslanci patřící do nacionalistické frakce a komunistka Kateřina Konečná, která tak učinila jako jediná ze své krajně levicové ekologické frakce.

Výjimkou mezi českými zákonodárci EP tak byla pouze trojice pirátských poslanců, které stejně jako celý jejich klub zelených námitku podpořilo. "Ve chvíli, kdy tady máme jasnou strategii, jak se od ruského plynu co nejdříve odstřihnout, nedává smysl budoucí investice směřovat právě (ruskému prezidentu Vladimiru) Putinovi," zdůvodnil pirátský europoslanec Mikuláš Peksa nesouhlas s podporou plynu. Jádro jemu ani jeho kolegům nevadí, ale odděleně o obou zdrojích hlasovat nešlo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VW

Vladimír Wagner

7.7.2022 11:27
Piráti se ukázali jako jediná tvrdě protijaderná strana v parlamentu. A také ti, kteří jsou schopni intenzivně pracovat na rozvratu naší energetiky.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.7.2022 12:36 Reaguje na Vladimír Wagner
Ano, je to přesně tak, i přes výmluvy, že jim šlo o plyn.
Stačí číst nebo slyšet například paní Balcarovou, ta sází hřebíčky do rakve české energetice jeden za druhým.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.7.2022 17:46 Reaguje na Vladimír Wagner
Stačilo půl roku ve vládě a ukázali se i jinak. Myslím si, že
jejich voliči zpytují svědomí a dají jim to příště znát.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.7.2022 11:49 Reaguje na Břetislav Machaček
Lupiči měli voličů mnohem víc, než odpovídá získaným mandátům.
Museli by přijít o většinu voličů, aby zmizeli skutečně ze scény.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2022 14:47 Reaguje na Vladimír Wagner
Kdybyste si přečetl poslední větu, tak tam jasně píšou, že Pirátům jádro nevadí.
Vadí jim podpora putinovského plynu, což chápu. Ovšem o tom se nehlasovalo, doufám, že tohle médium skončí ještě letos.
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.7.2022 21:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Taxonomie žádnou podporou putinovského plynu není, taxonomie nikoho nenutí plyn z Ruska odebírat. Je to jen průhledná a trapná výmluva Pirátů, proč hlasovat se svou zelenou frakcí Evropského parlamentu, pro kterou je ideologický boj proti jádru prioritou č. 1, daleko před ochranou klimatu nebo bojem proti Rusku.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist