https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cestujici-mhd-by-se-mohli-stat-kuryry.viden-chce-otestovat-dorucovani-zasilek-v-tramvajich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cestující MHD by se mohli stát kurýry. Vídeň chce otestovat doručování zásilek v tramvajích

17.8.2021 11:19 | VÍDEŇ (Ekolist.cz)
Tramvaj na vídeňské Favotienstraße-Quellenstraße.
Tramvaj na vídeňské Favotienstraße-Quellenstraße.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Manfred Helmer / Wiener Linien
Rozvoj online obchodů a zvýšený počet kurýrních vozů v ulicích přiměl město Vídeň k inovativnímu nápadu. Dopravní podnik nyní zkoumá podmínky, za jakých by cestující mohli v tramvajích převážet kurýrní zásilky mezi jednotlivými zastávkami. Pilotní provoz by mohl proběhnout nejdříve od jara 2022.
 

Počet objednávek v online obchodech v posledních letech stoupá. Obyvatelé Vídně si za rok objednali kolem 96 milionu balíčků a množství objednávek i vlivem pandemie narůstá rychleji než dříve. Společně s tím se v ulicích objevuje stále více kurýrních vozů, které přispívají k houstnoucí dopravě ve městech.

Vídeňský dopravní podnik si proto položil otázku, zda by bylo možné využít cestující v MHD, konkrétně v tramvajích, jako kurýry. Výhodou je rozsáhlá existující každodenní síť spojení s průměrně půlmilionem pasažérů. Právě tato mobilita by se podle nápadu dala optimálně spojit s ekologickým doručováním balíčků. Podle odhadů by cestující-kurýři mohli ušetřit kolem 20 procent skleníkových plynů, které vznikají při doručování zásilek.

Konkrétně by cestující-kurýři mohli v budoucnu využít aplikaci, která zanalyzuje jejich pravidelné cesty veřejnou dopravou, a následně bude doporučovat balíčky, které potřebují přepravit přesně podél těchto cest. Úložné boxy u zastávek by se daly jednoduše otevřít a uzavřít pomocí QR kódů. Před realizací inovativní myšlenky však Vídeň musí vyhodnotit řadu otázek, od konkrétního umístění úložných boxů přes maximální velikost zásilek či omezení ve špičkových časech až po motivační systém.

Dopravní podnik Wiener Linien společně s výzkumným institutem Fraunhofer Austria proto spustili studii proveditelnosti, která poběží do března příštího roku. „Dříve, než tento projekt vyzkoušíme ve větším pilotním provozu, chceme od našich cestujících vědět, zda a za jakých podmínek by vůbec byli ochotni balíčky na cestách převážet. Koneckonců jsou právě cestující středobodem tohoto projektu na ochranu klimatu,“ uvedla ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist