https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cez-investoval-do-britskeho-start-upu-ember-zamereneho-na-bezemisni-dopravu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEZ investoval do britského start-upu Ember zaměřeného na bezemisní dopravu

15.4.2024 10:32 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Energetická skupina ČEZ vstoupila do britského start-upu Ember, zaměřeného na bezemisní meziměstskou dopravu. Firma provozuje elektrobusy a buduje síť dobíjecích stanic napojených primárně na obnovitelné zdroje. V investičním kole, které spoluvedl investiční fond skupiny ČEZ Inven Capital, získal Ember od investorů v přepočtu 324 milionů korun na další rozvoj. V tiskové zprávě o tom informovala skupina ČEZ.
 

Společnost Ember byla založena v roce 2020 ve Spojeném království Keithem Bradburym a Piercem Glenniem. V současnosti Ember provozuje ve Skotsku 24 elektrických autobusů, které obsluhují přes 20 měst a obcí. Firma se věnuje také budování vlastní sítě ultrarychlých nabíječek, navrhování ideálních obslužných tras a spolupráce s dodavateli vozů na jejich vývoji.

"Vstupem do Ember navazuje Inven Capital na své předchozí úspěšné investice v oblasti čisté mobility, jako například Driivz. Přechod na bezemisní dopravu je jedním z klíčových úkolů blízké budoucnosti a ČEZ jako významný energetický hráč chce být samozřejmě u toho," uvedl člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel její divize nová energetika Tomáš Pleskač. Ember podle něj zaujal českou energetickou skupinu svým komplexním řešením.

Polostátní energetická skupina ČEZ provozuje v Česku přes 670 dobíjecích stanic pro elektromobily. Kromě toho se podílí na elektrifikaci veřejné dopravy ve městech a pomáhá se zaváděním e-mobility ve firmách.

Na zvýšení počtu elektrobusů, dobíječek napájených obnovitelnými zdroji a na rozvoj technologické platformy získal Ember v aktuálním investičním kole A od investorů 11 milionů liber (přibližně 324 milionů Kč). Kromě fondu Inven Capital se kola účastnily také fondy AENU a 2150, které se specializují na podporu klimaticky uvědomělých start-upů.

Ember v současnosti vyvíjí pět nových dobíjecích stanic podle vzorového projektu městě Dundee ve Skotsku, který umožňuje jednomu vozidlu čerpat energii rychlostí až 600 kilowattů, přičemž velká část energie pochází z nedalekých větrných elektráren. Zároveň Ember již brzy převezme první várku autobusů nové generace s dojezdem přes 500 kilometrů. Podle zakladatelů je technologická platforma Ember postavená tak, aby bylo možné ji jen s drobnými úpravami přenést i do dalších zemí.

Strategií fondu rizikového kapitálu Skupiny ČEZ Inven Capital je investování do inovativních a rychle rostoucích start-upů v oblasti čistých technologií se zaměřením na snižování emisí oxidu uhličitého. Primárně se zaměřuje na investiční příležitosti v pozdější fázi růstu. Od roku 2015 investoval do 17 společností, přičemž z pěti z nich již plně nebo částečně vystoupil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

15.4.2024 13:58
asi zajímavější cesta než zásuvka....
https://www.auto.cz/v-cesku-uz-natankujete-obnovitelnou-naftu-hvo100-je-hodne-draha-151821
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.4.2024 14:12
Bezemisní doprava neexistuje. Jen ve společnosti, kde se může beztrestně lhát.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist