https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/charvaty-na-olomoucku-ziskaly-od-statu-pozemek-vznikne-na-nem-novy-biotop
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Charváty na Olomoucku získaly od státu pozemek, vznikne na něm nový biotop

13.9.2023 01:34 (ČTK)
Zdroj | ÚZSVM
Nový biotop s relaxační zónou pro obyvatele vznikne u obce Charváty na Olomoucku na pozemku, který samospráva bezúplatně získala od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zarostlý pozemek pod bývalým slepým ramenem řeky Moravy leží v nezastavěném území místní části Čertoryje. Díky jeho revitalizaci se zlepší podmínky pro zadržování vody v krajině. ÚZSVM to oznámil na svém webu.
 

Pozemek s výměrou přes 2000 metrů čtverečních poblíž řeky Moravy podle ÚZSVM dlouhodobě zadržuje vzlínající spodní vody. Lokalita si zachovala povahu mokřadu. "Obec zde má podle předložené studie a technické zprávy v plánu vybudovat biotop za účelem zadržování vody v krajině a zvýšení biodiverzity. Tím by došlo k posílení populace mokřadních společenstev a vytvoření stabilního přirozeného prostředí pro jejich život," uvedl ÚZSVM.

Projekt počítá s vyčištěním slepého ramene řeky Moravy a jeho novým napojením na vodní tok. Budou také vytvořeny pozvolné břehy a přilehlé zóny pro střídavé zaplavování okolní plochy. "Všechna opatření zlepší estetický vzhled lokality. Dále se posílí kýžené zadržování vody v krajině a pročištěné slepé rameno se stane vhodným biotopem pro různé živočichy. Vznikne zde například broukoviště," stojí ve zprávě ÚZSVM. Nový biotop se podle úřadu stane místem pro odpočinek, v plánuje je instalace laviček.

Historickým vlastníkem pozemku u slepého ramene Moravy byla obec Čertoryje. Stát tento pozemek získal po znárodnění majetku v roce 1950. ÚZSVM s pozemkem nakládal od roku 2013.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

13.9.2023 16:39
Pokud se někde vybuduje nový biotop, tak to znamená, že starý biotop bude zlikvidován.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist