https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chile-jako-prvni-v-jizni-americe-zakazalo-igelitky-v-obchodech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chile jako první v jižní Americe zakázalo igelitky v obchodech Video

6.8.2018 00:18 | SANTIAGO DE CHILE (ČTK)
Chile se stalo první jihoamerickou zemí, která zakázala používání plastových tašek v obchodech. / ilustrační foto
Chile se stalo první jihoamerickou zemí, která zakázala používání plastových tašek v obchodech. / ilustrační foto
Chile se stalo první jihoamerickou zemí, která zakázala používání plastových tašek v obchodech. Zákon vstoupil v platnost v pátek, aplikovat ho musí začít velké obchody za půl roku a malí obchodníci za dva roky. Už v této lhůtě ale smí dávat zákazníkům na jeden nákup maximálně dvě igelitové tašky. Informovala o tom chilská média.
 

Platnost zákona vyhlásil slavnostně v pátek chilský prezident Sebastián Piňera, který před supermarketem v Santiagu de Chile rozdával textilní tašky. S ministryní pro životní prostředí Marcelou Cubillosovou přinesl také transparent s nápisem "Sbohem plastové tašky". Podle chilské vlády se v zemi každý rok vyrobí 3,2 miliardy plastových tašek.

"Trvá několik vteřin než se plastová taška vyrobí, několik minut se používá, než se v ní přinese nákup domů, ale pak trvá 400 let než se v přírodě rozloží," zdůraznil v pátek Piňera. Vyzval také Chilany ke změně přístupu k recyklování odpadů, aby další generace nemusely poznávat křišťálové řeky jen z knih. Piňera též uvedl, že ho šokovala studie, podle níž se v 90 procentech žaludků mořských ptáků našly stopy po plastech.

Po uplynutí šestiměsíční lhůty (v případě malých obchodníků dvouleté) bude hrozit prodejcům pokuta 370 dolarů (asi 8100 korun) za každou plastovou tašku, kterou dají zákazníkovi. Výjimku přiznává zákon pro potraviny, které musí být dány do sáčku z hygienických důvodů.

Chile se novým zákonem podle místních médií zařadilo mezi šedesátku zemí světa, které používání plastových tašek v obchodě omezují. V jižní Americe je ale první zemí, která je na celonárodní úrovni zakázala úplně. Úplný zákaz mají například některé provincie v sousední Argentině. Na celonárodní úrovni ho přijala letos v lednu středoamerická Panama, která dala obchodníkům na přizpůsobení se nové normě ochrannou lhůtu 18 měsíců.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist