https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chko-brdy-slavi-pet-let.rok-2020-pro-ne-byl-z-hlediska-turistiky-zatezkavacim-rokem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CHKO Brdy slaví pět let. Rok 2020 pro ně byl z hlediska turistiky zatěžkávacím rokem

1.1.2021 01:30 | PŘÍBRAM (ČTK)
V Brdech jsou nejnavštěvovanější místy Padrťské rybníky, Pilská nádrž nebo zámeček Tři Trubky, který nechal vystavět tehdejší majitel zdejších lesů, hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld.
V Brdech jsou nejnavštěvovanější místy Padrťské rybníky, Pilská nádrž nebo zámeček Tři Trubky, který nechal vystavět tehdejší majitel zdejších lesů, hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld.
Chráněná krajinná oblast (CHKO) Brdy ve Středočeském a Plzeňském kraji vznikla před pěti lety, 1. ledna 2016, na místě zrušeného vojenského újezdu Brdy. Rok 2020 byl pro Brdy zatěžkávacím rokem, protože jim přibylo návštěvníků kvůli pandemii koronaviru. Lidé místo na zahraniční dovolené vyráželi častěji na výlety po Česku a Brdy se zejména díky snadné dostupnosti z Prahy staly častým cílem pěších i cyklistů.
 

Podle starosty Obecnice na Příbramsku Josefa Karase (nez.) v Brdech přibylo návštěvníků už loni a letos s koronavirem jejich počet ještě vzrostl. Za jarního nouzového stavu obec nechala své parkoviště raději otevřené, aby výletníci živelně neparkovali na okrajích lesa. Turisté v Brdech mohou pět let od vzniku chráněné krajinné oblasti (CHKO) využívat rozsáhlou síť pěších i cyklistických tras a nově jim slouží i vývěsní mapy osazené na hlavních místech.

Podle Karla Markvarta z Klubu českých turistů byla podobná situace i v ostatních turisticky atraktivních oblastech. "Je fakt, že lidí v celé republice bylo na trasách a cyklotrasách více než v jiných letech," řekl Markvart ČTK. Podle něj to bylo znát i na pěšinách, které byly místy hodně vyšlapané. V Brdech byly v obležení hlavně notoricky známá místa, jako jsou Padrťské rybníky, Pilská nádrž nebo zámeček Tři Trubky, který nechal vystavět tehdejší majitel zdejších lesů, hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld.

Brdské lesy nabídly loni lepší zázemí cyklistům, v létě bylo zprovozněno 270 kilometrů cyklotras. "Konečně byla vyznačena síť, o kterou jsme léta usilovali," uvedl Markvart, který je členem rady značení a na starosti má právě cykloznačkaře. Pokračovalo však i značení pěších tras, jež se loni značkařům zkomplikovalo kvůli chybějícímu povolení ke vjezdu.

"Značily se resty z minulosti a doznačovaly se nově schválené trasy i na základě nových cyklotras. Myslím si, že pěší trasy v Brdech jsou ve stavu, kdy se za ně nemusíme stydět," řekl ČTK Jan Linhart, který se zabývá pěším značením ve Středočeském kraji.

Pěší cesty v Brdech jsou už podle něj vyznačené podobně jako jinde v republice a zmizela bílá místa. Klub turistů navíc v CHKO osazuje velké vývěsní mapy, zatím jich instaloval třetinu a příští rok na jaře dodělá zbytek. "Mám zpětnou vazbu, že lidé jsou z těch map nadšení. Obce nám přispěly, protože je to finančně dost náročné," řekl Linhart.

Klub podle něj musel po otevření Brd z některých záměrů ustoupit a vést trasy jinudy, než původně zamýšlel. Plány totiž bylo nutné přizpůsobit podmínkám CHKO. Linhart by například více rozdělil cyklostrasy a trasy pro pěší. "Chtěli jsme, aby cyklisté jezdili po panelkách a asfaltkách a pěšáci chodili v lese po jehličí. To nám bohužel nebylo stoprocentně umožněno a asi nikdy nebude," dodal Linhart.

Předmětem ochrany je přírodní bohatství s cennými lesními porosty, loukami, mokřady, vřesovišti a desítkami potoků.
Předmětem ochrany je přírodní bohatství s cennými lesními porosty, loukami, mokřady, vřesovišti a desítkami potoků.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz

Vznik CHKO Brdy schválila vláda v říjnu 2015 a CHKO byla zřízena 1. ledna 2016 spolu se zrušením vojenského újezdu. Předmětem ochrany je přírodní bohatství s cennými lesními porosty, loukami, mokřady, vřesovišti a desítkami potoků. Rozloha CHKO je 345 kilometrů čtverečních v původním vojenském újezdu a části jižních Brd. V logu CHKO je vzácný rak kamenáč.

CHKO ochraňuje například také významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se zde zachovala řada vzácných živočichů a rostlin jako kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničná.

Původní vojenský prostor Brdy (dříve nazývaný též vojenský výcvikový prostor Jince) se nacházel ve středních Brdech a vznikl usnesením československé vlády z 19. února 1926, dělostřelecké cvičiště zde bylo zřízeno o dva roky později. Za druhé světové války zabrala prostor německá armáda, která jej zvětšila. Prostor byl dále rozšířen v 50. letech, kdy byla pro účely protitankové střelnice zabrána řada vesnic ve středozápadní části Brd. Jeho rozloha činila 260 kilometrů čtverečních - podle rozlohy byl třetím největším z pěti vojenských újezdů v ČR.

Armáda provozovala v Jincích mimo jiné dělostřeleckou, tankovou, protitankovou i pěchotní střelnici a leteckou zkušební střelnici. Na území prostoru bylo šest dopadových ploch - Tok, Jordán, Brda, Padrť, Bahna a Kolvín. Za první republiky zde bylo zkoušeno připravované opevnění, které se z velké části zachovalo do současnosti. Zákaz vstupu platil pro veřejnost v letech 1950 až 2015, v roce 2007 byly v omezeném rozsahu zpřístupněny některé okrajové části prostoru.

Na okraji újezdu měla být umístěna americká radarová základna; v roce 2009 USA od její výstavby upustily.

Na území Brd se nachází zřícenina raně gotického hradu Valdek ze 13. století, lovecký zámeček Tři trubky nebo přírodní rezervace Padrťské rybníky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

1.1.2021 10:42
Hlavně ať v Brdech nezačnou nic stavět.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist