https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chladne-pocasi-pomaha-udrzet-v-pude-vice-vlahy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Měsíc květen bude chladnější než je obvyklé. Mohlo by to pomoci udržet více vláhy v půdě

7.5.2019 15:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Po šesti týdnech prohlubování sucha nastala změna v charakteru počasí a intenzita sucha v povrchové vrstvě (0-40 cm) se snížila. Povrchová vrstva aktuálně nezobrazuje stav výjimečného až extrémního sucha, ale na většině území pozorujeme sucho počínající s oblastmi zhoršeného stavu.
Po šesti týdnech prohlubování sucha nastala změna v charakteru počasí a intenzita sucha v povrchové vrstvě (0-40 cm) se snížila. Povrchová vrstva aktuálně nezobrazuje stav výjimečného až extrémního sucha, ale na většině území pozorujeme sucho počínající s oblastmi zhoršeného stavu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
V minulém týdnu se konečně objevovaly srážky častěji, než bylo v posledních týdnech běžné. Minimálně přeháňky byly každý den. Nejvyšší úhrny byly minulou neděli, v pondělí a v sobotu. Nejvíce srážek bylo zaznamenáno v Beskydech a na východě Moravy, a to i místy od 50-90 mm/týden. Více než 40 mm spadlo také ve východní části Královéhradeckého kraje. Nejčastěji bylo naměřeno mezi 10-25 mm/týden, ale byly i lokality s nižšími srážkovými úhrny. Chladnější teploty přispěly k větší efektivitě srážek pro vegetaci, shrnuje odborný server Intersucho.cz.
 

"Zatím zůstává v platnosti, že měsíc květen bude chladnější než je obvyklé, což by mohlo pomoci udržet více vláhy v půdě. I tento týden bude na srážky bohatší," informují vědci z projektu Intersucho.

"V povrchové vrstvě bychom sucho ke konci týdne pozorovat neměli, ale ve větších hloubkách k nějakému dramatickému zlepšení stále nedojde. Přesto se momentálně jeví výhled na květen v lepším světle než před 2 týdny," dodávají.

Intenzita sucha

Po šesti týdnech prohlubování sucha nastala změna v charakteru počasí a intenzita sucha v povrchové vrstvě půdy (0-40 cm) se snížila. Povrchová vrstva aktuálně nevykazuje stav výjimečného až extrémního sucha, ale na většině území pozorujeme sucho počínající s oblastmi zhoršeného stavu. Sucho v povrchové vrstvě je sledováno v pásu od Šumavy, Českého lesa až k Jeseníkům, v Krušnohoří a také v severních Čechách.

Intenzita sucha v hlubší vrstvě půdy (40-100 cm) se nedočkala takové pozitivní změny jako vrstva povrchová. I přes srážky, které v minulých dnech zasáhly Českou republiku, zůstala tato vrstva v mapách portálu Intersucho prakticky v červeno-rudých barvách. Na většině území převládá výrazné až extrémní sucho.

Sucho i nadále pokračuje, a to především v hlubší vrstvě. Sucho je pozorováno nyní zhruba na 81 % území. Na 6 % území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné, což je zlepšení oproti minulému týdnu zhruba o 54 %.

I nadále platí, že se jedná o znepokojivý údaj v kontextu dosavadního průběhu roku i s ohledem na fakt, že podzim a zima byly na srážky spíše chudší a nedošlo k doplnění vodního deficitu. "Proto na sezónu 2019 s ohledem na dlouhodobou předpověď stále pohlížíme s obavami zejména v oblasti jižní a střední Moravy, severní část Slezska a nejvýrazněji pak region severozápadních Čech," upozorňují vědci z projektu Intersucho.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.5.2019 21:21
Už mě to zmáhá. Rosničky v TV se vždy tváří vesele, v jejich podání každý měsíc bude průměrný či mírně na srážky podprůměrný, realita je vždy o level níž.
Třeba duben u nás je na 38% dlouhodobého normálu, je chladno ale nezvykle sucho.
Před dvěma dny jsem sázel na zahradě vzrostlý vlčí bob.
Co mě hodně zarazilo,spíše vyděsilo, byla nezvykle suchá půda i ve svrchní vrstvě.
A to byla slušná zima, sníh nahoře poměrně dlouho odtával, Praděd i dnes měl skrovné skvrny sněhu na úbočí.
Tipl bych si, že je slušná šance na první ročník socio-ekonomického sucha v ČR.

Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist