https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-brno-prutoky-byly-devaty-mesic-podprumerne-v-kvetnu-byly-na-33-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Průtoky byly devátý měsíc podprůměrné, v květnu byly na 33 procentech

23.6.2022 11:24 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Květnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 33 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly devátý měsíc po sobě, v dubnu byly na 27 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 70 měrných stanicích a v květnu odpovídaly 33 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

Odborníci uvedli, že téměř u všech sledovaných vodních toků byla jejich vodnost mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem. "Průměrný průtok za měsíc květen byl u 36 stanic nižší než v dubnu. U zbylých 34 stanic byl průměrný průtok stejný nebo vyšší," uvedli hydrometeorologové.

Vyšší vodnost měly podle nich vodní toky jako Dyje, Litava, Jihlava, Svratka, Svitava a Morava, naopak menší vodnost měly toky pod některými nádržemi a Velička. Pod hranicí sucha byla jediná stanice, a to VD Letovice na toku Křetínka. Nad dlouhodobým průměrným průtokem nebyla ani v květnu žádná stanice.

Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy loni v srpnu, kdy byly na 116 procentech. Poté už byly podprůměrné. V září byly na 81 procentech, v říjnu na 69 procentech, v listopadu na 55 procentech, v prosinci na 68 procentech. Podprůměrné průtoky pokračovaly i v lednu, kdy se dostaly na 65 procent, v únoru byly na 78 procentech, v březnu pak na 23 procentech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

24.6.2022 09:21
voda vládu moc nezajímá ,řešení na nedostatek vody vláda má,
zrušení meliorací, menší lány, nové tůňky a mokřady
a je po problému, dle odborníků ve vládě
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist