https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-brno-prutoky-v-rekach-byly-i-v-lednu-podprumerne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly i v lednu podprůměrné

14.2.2023 00:51 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj | pixabay
Lednové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 91 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly i celý loňský rok, dohromady sedmnáctý měsíc po sobě. Loni v prosinci byly na 90 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 70 měrných stanicích a v lednu odpovídaly 91 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.

Odborníci uvedli, že na 34 sledovaných stanicích se průměrný měsíční průtok pohyboval mezi 50 až 100 procenty. "Celkem 27 pozorovaných stanic mělo měsíční průměr nad 100 procent. Zbylých devět stanic bylo pod průměrem 50 procent," uvedli Špinarová a Brzezina.

Nejvyšší vodnost v lednu odborníci evidovali na vodním toku Velička ve stanici Velká nad Veličkou, šlo o 245 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejnižší vodnost zaznamenali na vodním toku Kolelač ve stanici Vodní dílo Bojkovice, a to 9,42 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku. Stupně povodňové aktivity v prosinci nepřekročila žádná ze stanic.

Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy předloni v srpnu, kdy byly na 116 procentech. Poté už byly podprůměrné. Například předloni v prosinci byly na 68 procentech obvyklého stavu. Podprůměrné průtoky pokračovaly i loni v lednu, kdy se dostaly na 65 procent, v březnu byly na 23 procentech. Nejinak tomu bylo v letních měsících, v červnu se průtoky dostaly na 49 procent, v červenci na 47 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

14.2.2023 19:26
to je přeci jedno, hlavně, že MŽP má dotace na nové vodní elektrárny a kde jsou dotace, tam musí být i voda přeci ne?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist