https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-brno-prutoky-v-rekach-byly-v-dubnu-nadprumerne-dosahly-123-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly v dubnu nadprůměrné, dosáhly 123 procent

16.5.2023 00:50 (ČTK)
Foto | Inge Maria / unsplash.com
Dubnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 123 procent obvyklého stavu. Do nadprůměru se letos dostaly zatím jen v únoru, předtím byly 17 měsíců v řadě pod průměrem. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích a v dubnu odpovídaly 123 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.

Odborníci uvedli, že na 17 sledovaných stanicích se pohyboval průměrný měsíční průtok mezi 50 až 100 procenty a 45 stanic přesáhlo 100 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. "Pouze devět stanic bylo pod průměrem 50 procent," uvedli Špinarová a Brzezina. Nejvyšší tzv. vodnost v dubnu stejně jako v předchozím měsíci odborníci evidovali na vodním toku Pstruhovec ve stanici Staré Město pod Landštejnem, šlo o 362 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejnižší vodnost zaznamenali na vodním toku Kyjovka ve stanici Koryčany pod přehradou, a to 27,1 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku.

Překročení stupňů povodňové aktivity odborníci evidovali na 37 stanicích, z toho na 16 šlo o druhý stupeň ze tří. Hladina Moravské Dyje ve stanici Janov vystoupala 15. dubna až na třetí stupeň.

Průtoky v tocích byly podprůměrné celý loňský rok, nepřetržitě 17 měsíců v řadě, a to od září 2021. Do nadprůměru se dostaly letos v únoru, kdy dosáhly 113 procent obvyklého stavu. V březnu byly na 43 procentech. Loni v dubnu byly na 27 procentech obvyklého stavu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

19.5.2023 09:51
Ano, znamená to, že nám v hydrologickém povodí odteklo o 23% objemu vody více a bylo by lepší, kdyby takto ztracená voda zasákla a doplnila vody podzemní. <rl>
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist