https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-brno-srpnove-prutoky-v-rekach-byly-na-105-pct-po-cervencovych-33-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Srpnové průtoky v řekách byly na 105 procentech po červencových 33 procentech

3.10.2023 14:21 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Srpnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 105 procent obvyklého stavu. V červenci byly na 33 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina. Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina.
 

Průtoky odborníci zjišťovali na 73 měrných stanicích a v srpnu odpovídaly 105 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.

"Srpen se vyznačoval výrazně vyšší vodností než předchozí měsíc, a to především ve východní části sledovaného území," upozornili odborníci. Ze 73 hodnocených stanic přesáhlo 31 stanic dlouhodobý měsíční průtok 100 procent a na 28 sledovaných stanicích se pohyboval mezi 50 až 100 procenty. Pouze na 14 stanicích naměřili dlouhodobý měsíční průtok pod 50 procenty. Nejvyšší vodnost dosáhla stanice VD Bojkovice na vodním toku Kolelač, šlo o 372 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, naopak nejnižší vodnost odborníci zaznamenali na vodním toku Jevišovka ve stanici VD Jevišovice. Šlo o 12,2 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku.

Stupně povodňové aktivity v srpnu překročily dvě stanice, a to VD Bojkovice a Uherský Brod. Stalo se tak 27. srpna, kdy asi na půl hodiny vystoupala hladina vodního toku Kolelač na stanici VD Bojkovice na první stupeň povodňové aktivity, obdobně na tom byl vodní tok Olšava v Uherském Brodě.

Průtoky v tocích byly podprůměrné celý loňský rok, nepřetržitě 17 měsíců v řadě, a to od září 2021. Do nadprůměru se dostaly až letos v únoru, kdy dosáhly 113 procent obvyklého stavu. Například v březnu byly na 43 procentech, v dubnu na 123 procentech. Nadprůměrné byly i v květnu, kdy dosáhly 122 procent, v červnu ale byly zase jen na 56 procentech. Loni srpnové průtoky v řekách dosáhly 72 procent obvyklého stavu, pod průměrem byly tehdy dvanáctý měsíc po sobě


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.10.2023 15:33
No, jak kde, že !
Odpovědět
va

vaber

4.10.2023 08:48
možná na Moravě,
u nás říčka sotva teče a kdyby ji nenapájely čističky a kanalizace, byla by suchá,
deště co byly v srpnu ,nedopadly v lese na zem a houby nevyrostly ,uschly,
takže do řeky se mohlo dostat jen to, co spadlo na beton a asfalt
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist