https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-by-mel-byt-nove-zrizeny-primo-zakonem-navrhlo-mzp
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ by měl být nově zřízený přímo zákonem, navrhlo MŽP

10.7.2023 00:40 | PRAHA (ČTK)
Budova ČHMÚ v pražských Komořanech.
Budova ČHMÚ v pražských Komořanech.
Foto | Tiojanek / Wikimeda Commons
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) by měl být nově zřízený přímo zákonem jako organizace podřízená ministerstvu životního prostředí (MŽP). Návrh zákona, který právě tento resort vložil do připomínkového řízení, také zakotvuje činnosti a služby zajišťované ústavem. Aktuálně má ČHMÚ právní status příspěvkové organizace spadající pod působnost MŽP, ministerstvo ale považuje za nezbytné činnosti ústavu jednoznačně legislativně zakotvit.
 

Nutnost přípravy právní úpravy zabezpečení hydrometeorologické služby a služeb v oblasti kvality ovzduší plyne podle důvodové zprávy i ze závěrů Bezpečnostní rady státu z roku 2012.

Působnost a činnosti ČHMÚ mají podle materiálu výrazně meziresortní charakter. Hydrometeorologické údaje, produkty a služby ústavu jsou poskytovány nejen MŽP, ale i dalším resortům, především vnitra a obrany, například při krizovém řízení a spolupráci s integrovaným záchranným systémem.

Resort obrany pak zřizuje a provozuje pro potřeby obrany státu vlastní hydrometeorologickou službu (HMS). Služby ČHMÚ ale využívají i ministerstva průmyslu a obchodu, dopravy, zemědělství a školství, další složky státní správy i samosprávy. Podstatná část je určena i veřejnosti.

"Návrhem zákona jsou dále zakotveny činnosti a služby zajišťované ČHMÚ a jeho statut tak, aby nezpochybnitelným a dostatečným způsobem zajišťovaly výkon státní meteorologické, klimatologické a hydrologické služby, služby jakosti vod a služby kvality ovzduší na území České republiky a plně by respektovaly požadavky Světové meteorologické organizace, předpisy Evropské unie, další mezinárodní závazky České republiky a související národní legislativu, která postupně zavádí značný objem nových povinností a požadavků," uvádí návrh.

Předloha také vymezuje hydrometeorologickou službu jako celek, tedy jako službu vykonávanou prostřednictvím uvedených činností ČHMÚ a resortní HMS, jejich vztah a spolupráci obou složek.

Podle MŽP se jeví účelně koncipovat působnost ČHMÚ výrazně obecněji než dosud, ve vztahu k poskytování uvedených údajů však přesněji. Zákonem bude nově zřízena Národní databáze hydrometeorologických údajů a produktů, k datům v ní by se měl každý dostat skrze webovou aplikaci. Údaje zjištěné a vytvořené v působnosti ministerstva obrany pak budou moci být v databázi zveřejněné pouze po souhlasu resortu.

MŽP navrhuje účinnost zákona od 1. ledna 2025.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

10.7.2023 06:44
Možná bychom mohli lépe řídit počasí, nebo alespoň informace o něm.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist