https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chovatel-dravych-ptaku-a-selem-z-radhosti-dostal-trilety-podmineny-trest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chovatel dravých ptáků a šelem z Radhošti dostal tříletý podmíněný trest

8.1.2024 16:18 | PARDUBICE (ČTK)
Ženetka tečkovaná. Ilustrační foto
Ženetka tečkovaná. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pobočka krajského soudu v Pardubicích dnes schválila dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a mužem obviněným z týrání zvířat a chovu zvířat v nevhodných podmínkách. V bývalém průmyslovém areálu v Radhošti na Orlickoústecku choval desítky dravých ptáků a šelem, mnoho dalších bylo nalezeno uhynulých. Byl odsouzen ke třem letům vězení s podmíněným odkladem na pět let s dohledem, informovala ČTK Iva Matušková z krajského soudu.
 

V roce 2022 dostali veterináři oznámení od veřejnosti, že se v blízkosti státní silnice I/35 u Vysokého Mýta volně pohybuje kočkovitá šelma serval. Zjistili, že utekla chovateli v Radhošti, kde bylo už v minulosti zjištěno týrání zvířat nevhodnými podmínkami a chov lišek bez povolení. Při razii za pomoci policie bylo 2. února nalezeno v areálu bývalé továrny 36 dravých ptáků s různým stupněm ohrožení a šest šelem, z toho tři ženetky tečkované, dva servali stepní a rys ostrovid, ve zcela nevyhovujících podmínkách.

Například malé sovy žily v papírových krabicích narovnaných na sobě, zvířata živořila bez přístupu světla, dna krabic byla promočená exkrementy. Dvě ženetky tečkované byly chované společně v malé přepravce pro kočky, zraněný serval v o málo větší plastové přepravce, v níž se nemohl ani pořádně narovnat. Další serval, odchycený u silnice, byl umístěn v jedné z továrních hal, ve tmě a v zimě. Rys ostrovid byl v kotci o ploše šest metrů čtverečních. Z ptáků byli například výři viržinští v klecích o výšce pouze jeden metr umístěných na zemi.

V místnostech na zemi i v mrazicích boxech byla nalezena uhynulá zvířata, asi 30 ptáků a jedna malá šelma, pravděpodobně ženetka. V okolí domu a na louce byla objevena těla mrtvých lišek a kozy v různém stupni rozkladu, podle vyjádření chovatele měly sloužit ke krmení.

Soud také muži uložil, aby se ve zkušební době podmíněného odsouzení podrobil prezenční formou odbornému kurzu na ochranu zvířat proti týrání, péči o zvířata a welfare zvířat zahrnujícímu aktuální právní úpravu v této oblasti, veterinární péči o zvířata, fyziologii jednotlivých druhů, manipulaci s nimi, pohodu zvířat včetně vhodných prostor pro chov a péči o handicapovaná zvířata. Dostal také zákaz držení a chovu zvířat na dobu sedmi let. Státní zástupce se vzdal práva odvolání, obviněný si ponechal lhůtu pro podání odvolání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

11.1.2024 18:10
Myslel jsem, že tu bude lavina kritických příspěvků a nic? Jak je možné, že
dotyčný choval tolik zvířat a odkud měl ta chráněná zvířata? To je sám někde odchytil a nebo je měl opatrovat jako v útulku? Když mu někdo zvíře svěřil,
tak se nepřesvědčil, kde bude umístěno a jak bude o něho postaráno? No a to hromadění tolika zvířat a jejich utrpení unikalo pozornosti mnoho let okolí a ochranářů? Být to někde v mém okolí, tak mimo podmínky od soudu dostane
co proto za takové zacházení se zvířaty i ode mne a ostatních milovníků přírody.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

14.1.2024 12:49 Reaguje na Břetislav Machaček
Asi je nezískával nelegálně a samotný chov nebyl taky nelegální jen byl v nějaké šedé zóně.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist