https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chrudim-chce-pouzivat-na-kulturnich-akcich-mesta-vratne-kelimky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chrudim chce používat na kulturních akcích města vratné kelímky

9.3.2021 15:31 | CHRUDIM (ČTK)
Chrudim chce používat na kulturních akcích města vratné kelímky, a snížit tak množství plastového odpadu. Plánuje pořídit 15 000 půllitrových kelímků z pevné umělé hmoty, 3000 kelímků na 0,3 litru a 2000 kelímků na 0,2 litru s víčkem. Budou se využívat opakovaně, k čištění poslouží myčka a budou se přechovávat ve skladovacích boxech. Město na dodávku vypsalo veřejnou zakázku malého rozsahu s názvem Chrudim - dost bylo plastů, cílem je přínos životnímu prostředí.
 

"Předpokládáme primární užití Chrudimskou besedou při pořádání jarmarku a podobných akcí. Slibujeme si od toho, že ubude spotřeba jednorázových kelímků, které končí v popelnicích a na skládce," uvedl starosta František Pilný.

Nové kelímky budou zálohované a vratné. Chrudimská beseda by mohla celé vybavení půjčovat. U kelímků se už využije nový vizuální styl města. "Bude to i taková propagace města, protože ne všechny se vrátí, některé skončí jako sbírkové předměty," odhaduje starosta. Protože záloha na nádobu bude výrazně vyšší než její pořizovací cena, město na nevrácených nebo rozbitých kelímcích něco vydělá. Ekonomicky ale bude projekt prodělečný, mnoho práce bude s jejich zpětným vybíráním, převozem a mytím.

Podle místostarosty Aleše Nunváře (Piráti) by bylo možné v budoucnu nařídit používání vratného nádobí na všech městských akcích. Celková cena zakázky se odhaduje na zhruba 800.000 korun, radnice na ni získá dotaci 85 procent.

Vratné kelímky se zálohou 50 korun zavedla už v roce 2017 Litomyšl. Díky potisku s Váchalovskou tematikou se lidem zalíbily natolik, že se jich hned na první akci více než 1400 nevrátilo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist