https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chrudim-spocita-nutrie-prosi-lidi-aby-je-nekrmili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chrudim spočítá nutrie, prosí lidi, aby je nekrmili

17.2.2020 00:18 | CHRUDIM (ČTK)
Město Chrudim spočítá populaci nutrií na svém území. Zároveň prosí obyvatele, aby zvířata, která se usadila v centru města, nekrmili. / Ilustrační foto
Město Chrudim spočítá populaci nutrií na svém území. Zároveň prosí obyvatele, aby zvířata, která se usadila v centru města, nekrmili. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Město Chrudim spočítá populaci nutrií na svém území. Zároveň prosí obyvatele, aby zvířata, která se usadila v centru města, nekrmili. Když se hlodavci přemnoží, páchají škody, uvedl místostarosta Aleš Nunvář (Piráti) v tiskové zprávě.
 

"Nutrie svým vzezřením snadno získaly přízeň lidí, do budoucna je to ale potenciálně velký problém. Nutrie se rychle množí a v hojném počtu již dokážou způsobit velké škody na březích. Další kapitolou jsou také nemoci, které mohou šířit," uvedl Nunvář.

Průzkum populace nutrií v Chrudimi budou odborníci provádět do poloviny roku. Analýza bude podkladem pro další rozhodování, jak případné přemnožení zvířat řešit. K populační explozi přispívají i mírné zimy a také dostatek potravy.

Nutrie je nepůvodní druh, chová se pro maso a kožešinu. V české přírodě nemá přirozeného predátora, proto se rychle množí. Samičky mají mláďata několikrát do roka, v jednom vrhu pět až šest potomků. Pokud se množí nekontrolovaně, mohou vytlačit domácích druhy volně žijících živočichů.

Nutrie si vyhrabávají nory s dlouhými chodbami, což narušuje stabilitu břehů a poškozuje kořeny břehových porostů. Rychleji se tak sesouvají břehy a hrozí pád stromů.

Hlodavci také šíří nemoci, které jsou člověku nebezpečné, salmonelu, tularemii a leptosporózu, známou jako krysí horečku. Po krmení nutrií často zůstává na březích mnoho zbytků potravy, kterou pojídají potkani, kvůli dostatku jídla se mohou přemnožit. Nutrie mají i cizopasníky.

"Lidé by se měli vyvarovat přímému kontaktu s těmito zvířaty. Zapomínat bychom neměli také třeba na psy, kteří se od nutrií mohou rovněž nakazit," uvedla Kateřina Mrózková z odboru životního prostředí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

A

Aleš Svoboda

23.2.2020 22:23
v čem je problém ??
Nutrie je v podstatě králík. . . . s kusem bůčku to je skvělý oběd.
Když je idi přestanou krmit - ale lovit. . . je za chvíli po problému. Jedna nutrie zajistí slušný oběd.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist