https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chudobinska-borovice-ma-naslapnuto-na-strom-roku.zacinaji-posledni-dny-kdy-muzete-v-soutezi-hlasovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chudobínská borovice má našlápnuto na Strom roku. Začínají poslední dny, kdy můžete v soutěži hlasovat

22.9.2019 01:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Borovice rostoucí na břehu vírské přehrady zatím sesbírala přes 4 tisíce hlasů.
Borovice rostoucí na břehu vírské přehrady zatím sesbírala přes 4 tisíce hlasů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marek Olbrzymek / Strom roku
Ve finále celostátní ankety Strom roku 2019 pořádané Nadací Partnerství soutěží dvanáct stromů z devíti krajů. Prvenství v současné chvíli drží Chudobínská borovice rostoucí na břehu vírské přehrady, která sesbírala přes 4 tisíce hlasů. Průběžné druhé místo atakuje s bezmála 2,5 tisíci podporovateli Žižkův dub z Náměšti nad Oslavou. O třetí místo se průběžně přetahuje Rohanova douglaska z Lomnice nad Popelkou a Zámecký dub ze Žádlovic. Až do konce hlasování 25. září ovšem může být vše jinak. Hlasování se totiž přelévá do tajné fáze, kdy zůstanou počty hlasů pro finalisty skryty až do slavnostního vyhlášení 3. října na brněnské hvězdárně. Každý tak může zamíchat finálovým pořadím na wwww.stromroku.cz.
 

„Poslední týden tajného hlasování bývá nejnapjatější a nezřídka se stává, že strom přeskočí i několik příček. Prozatím se nám sešlo přes 15 tisíc hlasujících a doufáme, že číslo není konečné. Každý, komu záleží na odkazu stromů, které často tvoří historickou paměť celé komunity i významné krajinné prvky, to právě teď může dát jednoduše najevo a podpořit svého favorita i péči o významné stromy,“ zdůrazňuje koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Vítězný strom kromě titulu získá poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v prestižní mezinárodní anketě Evropský strom roku.

Slavnostní vyhlášení ankety proběhne pod hvězdnou oblohou v digitáriu Hvězdárny a planetária Brno ve čtvrtek 3. října od 18 hodin. Galavečer doprovodí hudební vystoupení brněnské zpěvačky Pejtry Horské, tichá aukce uměleckých děl s tematikou stromů nebo výstava finálových stromů objektivem Marka Olbrzymka. Součástí večera bude i představení iniciativy Sázíme budoucnost.

„Aby mohli obdivovat výjimečné stromy i naši vnuci a jejich vnuci, musíme se dnes zasadit o to, abychom jim nějaké zanechali. Proto Nadace Partnerství spouští výsadbovou iniciativu Sázíme budoucnost, která míří na 10 milionů stromů mimo les. Kdo ví, třeba se mezi nimi najde budoucí Strom roku České republiky,“ uzavírá Krůpová.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist