https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chytre-meteostanice-v-jesenikach-sleduji-klimatickou-zmenu-i-pocasi-pro-turisty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chytré meteostanice v Jeseníkách sledují klimatickou změnu i počasí pro turisty

3.7.2024 10:31 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na hřebenech Jeseníků jsou nově chytré meteostanice, které sledují dopady klimatických změn na okolní přírodu i aktuální počasí. Sbíraná data mimo jiné vysvětlují například odumírání porostů a dalších změn v oblasti. Výsledky měření meteorologických podmínek jsou zároveň dostupné pro lidi on-line. Mohou je využít také turisté, kteří se chtějí do oblasti vydat. ČTK o tom informoval český start-up Agdata Smart, který se na projektu podílí.
 
Meteostanice na hřebenech měří meteorologické podmínky, jako je rychlost, náraz a směr větru, teplota, tlak, vlhkost vzduchu a srážky. "Jejich výhodou vzhledem k umístění v hůře dostupném terénu je, že jsou prakticky bezúdržbové a stačí v nich jednou za čtyři roky vyměnit baterii," řekl Jiří Jirásko, technický ředitel Agdata Smart. Naměřená data stanice odesílá v reálném čase a aktualizují se každých deset minut.

"Data získaná měřením nám pomohou nejen odhalit přesné důvody odumírání porostů a dalších změn ve vysokohorské krajině, ale i vytvořit retrospektivní a predikční model vývoje, který usnadní nalezení vhodných protiopatření, jež pomohou ke zmírnění dopadů globální klimatické změny a v prioritizaci ochrany přírody," uvedl Jakub Houška z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, který je součástí projektu.

Meteostanice jsou na třech místech hlavního hřebene Hrubého Jeseníku v lokalitách mezi vrcholy Pecný a Vysoká hole. Díky výškovému rozdílu mají dobré podmínky pro získávání dat, které poslouží k budoucímu modelování místního klimatu.

"V této oblasti došlo v posledních letech již třikrát k odumírání rozsáhlých ploch subalpínských trávníků. Svůj podíl na tom má změna globálního klimatu a pravděpodobně situace, kdy po dlouhodobém suchu přichází vlny extrémního horka," řekl Houška. Podotkl však, že důvodů je více, například přemnožení spárkaté zvěře a dlouhodobě chybějící tradiční obhospodařování těchto luk pomocí pastvy a sečení.

Zájemci najdou přes QR kód na webu nebo v informačním středisku CHKO Jeseníky v Karlově Studánce výsledky měření a stav počasí na Velkém Máji. "Tam si turisté mohou okamžitě zjistit, jaké je nahoře aktuální počasí, a sami si vyhodnotit, jestli do této lokality vůbec vyrazit nebo přehodnotit výstup při zhoršujícím se počasí," uvedl Vít Slezák, vedoucí správy CHKO Jeseníky z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Sběr dat se bude konat do roku 2028. S výsledky a doporučeními pak bude pracovat také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která o území pečuje. Data budou dostupná také pro další vědce zkoumající dopady globální klimatické změny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

3.7.2024 14:22
by mě zajímalo, kde se ta chytrost zastaví neb úpadek chytrosti a absence moudrosti ničí tuhle společnost v masivním měřítku.

Ono narativ chytrosti u Homo Sapiens způsobuje že Homo Sapiens hloupne v destrukci vlastních mentálních a duševních kvalit.

Můžeme apsolutně nesmyslně říkat, že něco je chytré ale pak nečekejme, že máme právo se nazývat člověkem moudrým.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist