Čím větší je větrná elektrárna, tím ‚zelenější‛ vyrábí elektřinu
Autoři studie zveřejněné v Environmental Science & Technology uvádějí, že síla větru se stává čím dál populárnějším zdrojem energie. Aktuálně větrné elektrárny dodávají celosvětově okolo 2 procent elektrické energie a pro rok 2020 odhadují, že podíl dosáhne 10 procent.
„Kromě toho, že narůstá množství energie, kterou získáme z větru, tak se i staví čím dál větší větrné elektrárny,“ říká jeden z autorů Marloes Caduff. Průměrná velikost komerčně využívané větrné elektrárny za posledních třicet let vzrostla desetkrát. V roce 1980 byl průměr běžného rotoru 15 metrů, dnes rotory mají skoro 150 metrů. V blízké budoucnosti by se mohly objevit i supervelké elektrárny s průměrem rotorů okolo 300 metrů.
Marloes Caduff se svými kolegy ve studii dotované Evropskou unií ukazuje, že trend výstavby čím dál větších větrných elektráren vede k výrobě ‚zelenější‛ elektrické energie. Důvody jsou podle Caduffa dva. „Výrobci už dnes mají znalosti, zkušenosti a technologie, které umožňují stavět obří větrné turbíny, které mají velkou účinnost přeměny síly větru na elektrickou energii,“ říká Caduff.
"A za druhé, vyspělé materiály a design umožňují konstruovat rotory, které jsou sice větší, než kdysi bývaly, ale na jejich výrobu se spotřebuje obdobné množství materiálu," říká. Stejně tak efektivně se postupuje při stavbě nosné konstrukce. V součtu to znamená, že lopatky velkých turbín využijí energii větru efektivněji.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
čím větší,tím zelenější? - 24. 6. 2012 - mbJen neuvedená maličkost. Již dnes jsou rotory těch největších elektráren konstruovány natolik na materiálových a technologických hranicích, že při bezvětří musí být pomalu protáčeny elektromotorem, protože při delším stání by se listy rotoru deformovaly vlstní vahou. Proč to ale zmiňovat, když na pohled se přece pořád vyrábi. |