https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-ohlasila-na-tento-tyden-jednani-s-klimatickym-vyslancem-usa-kerrym
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína ohlásila na tento týden jednání s klimatickým vyslancem USA Kerrym

14.4.2021 16:49 | PEKING (ČTK)
Kerry, kterého prezident Joe Biden jmenoval zvláštním vyslancem pro klimatické otázky, se nyní podle Reuters bude snažit najít s Pekingem společnou řeč.
Kerry, kterého prezident Joe Biden jmenoval zvláštním vyslancem pro klimatické otázky, se nyní podle Reuters bude snažit najít s Pekingem společnou řeč.
Zmocněnec čínské vlády pro klimatické otázky Sie Čen-chua se tento týden v Šanghaji sejde se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Podle agentury Reuters to oznámilo čínské ministerstvo zahraničí. Tématem jednání prý bude nadcházející klimatická konference OSN, která je na programu v listopadu.
 

Podle vyjádření čínské diplomacie Kerryho do Šanghaje pozvalo čínské ministerstvo ekologie a životního prostředí. Japonská agentura Kjódó napsala, že někdejší americký ministr zahraničí bude v Asii ode dneška do soboty, přičemž navštíví i Soul.

Zástupci Pekingu a Washingtonu budou jednat na pozadí napjatých čínsko-amerických vztahů, které se podle Reuters za vlády exprezidenta Donalda Trumpa dostaly do nejhoršího stavu za poslední dekády. V březnu obě dvě strany uspořádaly na Aljašce první setkání na vysoké úrovni od Trumpova odchodu z Bílého domu, dvoudenní jednání ale žádný zásadní posun nepřineslo.

Kerry, kterého prezident Joe Biden jmenoval zvláštním vyslancem pro klimatické otázky, se nyní podle Reuters bude snažit najít s Pekingem společnou řeč. Se svým čínským protějškem se údajně už roky zná. Sie Čen-chua a Kerry například v roce 2015 zastupovali své země na mezinárodních jednáních v Paříži, z nichž vzešla dohoda udržet globální oteplování oproti předindustriální éře pod dvěma stupni Celsia.

Nyní jednání směřují k nové klimatické konferenci OSN označované jako COP26, která bude od 1. do 12. listopadu ve skotském Glasgow. Kerry aktuálně vyzývá státy po celém světě, aby do té doby stanovily ambiciózní cíle ohledně redukce emisí skleníkových plynů, které ke změně klimatu přispívají. Washington dává najevo, že v nejbližší době oznámí nový emisní cíl pro rok 2030.

Americký prezident Biden v této souvislosti pořádá na konci příštího týdne virtuální summit, na který pozval desítky světových lídrů včetně čínského prezidenta Si ťin-pchinga. Reuters akci vidí jako šanci pro Bílý dům postavit se znovu do role vůdčí síly v boji proti klimatickým změnám. Biden ihned po nástupu do prezidentské funkce připojil USA zpět k pařížské klimatické dohodě, z níž předtím Trump svou zemi stáhl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

14.4.2021 17:19
Už asi USA došli Bidenovi dvojnící tak tam letěl Kerry
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 09:12 Reaguje na karel krasensky
Kdybyste si aspoň přečetl ten článek, když na něj reagujete....ach jó...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2021 21:19
Pokud by se do toho obuly kromě Evropy taky USA, tak se násobně zvýší šance, že se to skutečně podaří zvládnout. Já jsem ale realista.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.4.2021 07:13 Reaguje na Pavel Hanzl
No nezbývá než věřit... je ale pravda, že dnes chce každý za to, že se bude chovat slušně a zodpovědně nějakou protislužbu/požadavek... taková protislužba/požadavek může být ale pro jednu ze stran nepřijatelná, takže těžko říct jak to dopadne...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 09:11 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To je politika a s tím se musí počítat.
Klíčové je, jak zodpovědní politici v daných zemích vládnou a hlavně, jak je ta klimatická změna přímo ohrožuje.
Civilizované země neřeším, ale Čína vidí ten problém už dnes a dokáže si spočítat, že bude mezi nejpostiženějšími.
Ovšem Rusko to má totálně na háku, protože leží na severu a oteplování mu může v prvním kole jen prospět.
Na druhé straně si uvědomuje, že Čína je už dnes možná 5x silnější a celou Sibiř si může zabrat pro sebe.
Jenže Putinovo samoděržaví nemůže překročit vlastní stín, takže tam je to jasný.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist