https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-tvrdi-ze-uspesne-naklonovala-tri-nadprumerne-produktivni-superkravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína tvrdí, že úspěšně naklonovala tři mléko nadprůměrně produkující "superkrávy"

4.2.2023 00:21 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čínští vědci úspěšně naklonovali tři "superkrávy", které produkují nadprůměrné množství mléka. Tvrdí to čínská státní média, podle nichž se jedná o průlom, který pomůže Číně zbavit se závislosti na importovaných plemenech mléčného skotu.
 

Tři telata, která vyšlechtili vědci ze Severozápadní univerzity zemědělských a lesnických věd a technologií, se narodila před lunárním Novým rokem 23. ledna v autonomní oblasti Ning-sia na severu země, informovala podle zpravodajského webu CNN čínská státní média. Naklonována byla z mléčných krav holštýnského plemene, které pocházejí z Nizozemska. Vybrané kusy jsou schopny vyprodukovat až 18 000 litrů mléka ročně neboli 100 000 litrů mléka za život. To je pro srovnání podle údajů amerického ministerstva zemědělství téměř 1,7násobek množství mléka, které průměrná kráva ve Spojených státech vyprodukovala v roce 2021.

V Česku se ročně vyrobí lehce přes tři miliardy litrů mléka. V zemi přitom klesá počet dojnic. Zatímco v roce 1989 jich bylo 1,2 milionu, nyní je to asi čtvrtina. Významně ale stoupla dojivost: před 33 lety dojila jedna kráva 3800 litrů ročně, teď je to podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka 9183 litrů ročně.

První z klonovaných čínských telat se narodilo 30. prosince císařským řezem a vážilo 56,7 kilogramu, sdělil čínskému vědecko-technologickému deníku představitel z města Wu-lin. Vědci vytvořili 120 klonovaných embryí z ušních buněk vysoce produktivních krav a implantovali je do náhradních krav, uvedl deník.

Vedoucí vědkyně projektu Ťin Ja-pching označila narození "superkrav" za průlom, který Číně umožní ponechat si nejlepší krávy ekonomicky udržitelnou cestou, uvedl deník Global Times. Pouze pět z 10 000 krav v Číně dokáže za život vyprodukovat 100 000 litrů mléka, přičemž některé produktivní krávy jsou identifikovány až na konci života, což ztěžuje jejich chov, uvedla Ťin. Až 70 procent čínských dojnic se podle Global Times dováží ze zahraničí. "Máme v plánu během dvou až tří let vybudovat stádo čítající více než 1000 superkrav jako pevný základ pro řešení závislosti Číny na zámořských dojnicích," řekla vědkyně.

V mnoha zemích, včetně Spojených států, farmáři množí klony s neklonovanými zvířaty, aby do genofondu dodali žádoucí vlastnosti, jako je vysoká produkce mléka nebo odolnost vůči chorobám, píše CNN. V posledních letech však Čína s klonováním zvířat výrazně pokročila. Minulý rok čínská společnost zabývající se klonováním zvířat vytvořila první klonovanou arktickou vlčici na světě a před šesti lety čínští vědci uvedli, že naklonovali skot se zvýšenou odolností vůči tuberkulóze skotu, která ohrožuje dobytek v řadě zemí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

4.2.2023 04:13
Siper kráva, super dostihovým kůň, úspěch “chytré” technologie a blbej člověk neb v té “ chytrosti” někdo být blbý musí

Kdy už.budou nějací moudří?
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.2.2023 13:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Blbí jsou Evropani, kteří podobným technologiím házejí klacky pod nohy.

Pomalu ale jistě se suneme na chudou a zaostalou periferii světa.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.2.2023 13:21 Reaguje na Viktor Šedivý
Jen potvrzujete důvod mého dotazu je oprávněný
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist