https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-dala-pokutu-100.000-povodi-vltavy-za-uhyn-ohrozenych-mihuli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP dala pokutu 100.000 Povodí Vltavy za úhyn ohrožených mihulí

30.5.2019 00:20 | PLZEŇ (ČTK)
ČIŽP dala pokutu 100.000 korun Povodí Vltavy, které podle ní zavinilo úhyn kriticky ohrožených mihulí potočních.
ČIŽP dala pokutu 100.000 korun Povodí Vltavy, které podle ní zavinilo úhyn kriticky ohrožených mihulí potočních.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala pokutu 100.000 korun Povodí Vltavy, které podle ní zavinilo úhyn kriticky ohrožených mihulí potočních. Havárie se stala v náhonu podél Erbenovy ulice v Nýrsku na Klatovsku, do něhož teče voda z Úhlavy. Státní podnik Povodí Vltavy tak porušil zákon o ochraně přírody a krajiny, řekla dnes ČTK mluvčí inspekce Jana Jandová. Sankce 14. května nabyla právní moci, Povodí ji dosud neuhradilo. Podle obecných zkušeností inspekce ji ale většinou státní podniky zaplatí.
 

"Odvolávali jsme se, vrátilo se to znovu k projednání. Nejsme s tím ztotožnění, protože si myslíme, že je pravda na naší straně," řekl ředitel plzeňského závodu Povodí Vltavy Miloň Kučera. Poslední rozhodnutí ministerstva životního prostředí dává za pravdu inspekci a povodí už se vůči němu nemůže odvolat, takže pokutu zaplatí. Zvažuje ale ještě další kroky k ochraně a satisfakci firmy.

Inspektoři podle Jandové loni v červnu 2018 zjistili, že koryto náhonu, do něhož běžně teče voda z řeky Úhlavy, bylo v tu dobu minimálně v délce 600 metrů zcela vyschlé, našli v něm 35 mrtvých mihulí. Vyschlé koryto náhonu bylo podle inspektorů důsledkem cíleného snížení průtoku v Úhlavě Povodím Vltavy kvůli opravě jezu. Do náhonu tak netekla žádná voda. "Není pochyb, že k úhynu došlo kvůli tomuto snížení hladiny řeky Povodím Vltavy. Zjistili jsme, že práce na jezu prováděl státní podnik bez potřebné výjimky, která by ho opravňovala zasáhnout do biotopu a přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů živočichů. Výjimku uděluje krajský úřad, povodí o ni nepožádalo," řekla ředitelka oblasti ČIŽP v Plzni Petra Horčicová.

Podle Kučery měnilo na místě Povodí Vltavy hradidla. "Nadjezí se vypustilo a hladina poklesla. Voda nicméně do náhonu natékala dále, ale v menší výšce," uvedl. Problém byl v tom, že náhon nepatří povodí, ale městu a je zanesený. Pokud by nebyl zanesený, proudila by voda dál. Povodí požádalo místní pobočku Českého rybářského svazu, aby živočichy, které by tam lidé našli, přestěhovali. "Našli se tam nějaké mihule, přesto tam zůstalo pár jedinců, které nepodchytili, a v tom byl ten problém," dodal.

Inspektoři vyhodnotili počet uhynulých kusů jako velmi vysoký. Podle Hořčicové si státní podnik zabývající se správou povodí musí být vědom povinností stanovených v zákoně o ochraně přírody a krajiny. "Na druhou stranu jsme zohlednili, že k zásahu došlo při správě vodního díla, tedy činnosti společensky prospěšné. Přesto byl přestupek velmi závažný, hlavně vzhledem k množství a stupni ochrany uhynulých živočichů," dodala.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

NK

30.5.2019 07:12
100 000 Kč takový podnik jako je Povodí určitě hrozně zamrzí! Za kriticky ohrožený druh by měli dostat pár desítek milionů, aby se z toho poučili!!
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist