https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-dala-pokutu-3-5-milionu-firme-za-pouziti-odpadu-na-hradecku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP dala pokutu 3,5 milionů firmě za použití odpadů na Hradecku

4.9.2020 00:03 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala pokutu 3,5 milionu korun společnosti FCC HP za porušení zákona o integrované prevenci a omezování znečištění. Firma používala na své skládce nebezpečných odpadů v Lodíně na Královéhradecku nelegálně výrobky z odpadů, uvedla inspekce. Firma se proti pokutě odvolala k ministerstvu životního prostředí, to ale její odvolání zamítlo a sankce nabyla právní moci.
 

Podle ČIŽP společnost postupovala nezákonně od ledna 2016 do dubna 2019, když používala jako materiál k technickému zabezpečení skládky Lodín 95 880 tun pěti druhů certifikovaných výrobků z odpadů, přičemž tato činnost nebyla povolena.

"V daném případě se nejednalo o výrobky, ale o odpady, které byly díky jejich certifikaci pouze vyvedeny mimo režim zákona o odpadech. Tento fakt umocňovala i skutečnost, že společnost za nákup těchto výrobků dostávala od jejich dodavatelů zaplaceno, což se naprosto vymykalo běžné obchodní praxi," uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové Lukáš Trávníček.

Výrobky použité k zabezpečení skládky navíc nebyly započítány do hranice 20 procent celkové hmotnosti odpadů uložených na skládku v daném kalendářním roce, které mohou být osvobozeny od poplatku za ukládání odpadů. Při překročení množství musí firma odvádět poplatek za uložení odpadu a tvořit finanční rezervu pro rekultivaci a asanaci skládky, což společnost FCC HP nedělala, uvedla inspekce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist