Co si lidé slibují od Cílů udržitelného rozvoje? Uhlíkovou neutralitu do roku 2050
„Povědomí o SDGs meziročně roste, a to především mezi středoškoláky a vysokoškoláky. I podle nich by měl být hlavním garantem plnění cílů udržitelnosti stát. Proto věřím, že společenský tlak nejen na českou vládu v tomto ohledu poroste a místo poklesu na nižší příčky se podle dalšího SDG Indexu posuneme vzhůru,” řekla k výsledkům zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová.
Umíme hospodařit s vodou, snažíme se o udržitelnost měst a obcí
V loňském roce se na výsledcích průzkumu agentury Ipsos mezi Čechy podepsala pandemie covidu, zásadním tématem se tak kvůli distanční výuce stala kvalita vzdělávání. „Aktuálně má na vnímání priorit vliv spíše energetická krize a únorová eskalace války na Ukrajině, proto lidé za nejdůležitější cíle označovali SDG 7 Dostupné a čisté energie a SDG 16 Mír, spravedlnost a silné instituce,” doplnila Markéta Kneblíková, Communications & PR Manager společnosti IPSOS.
„Podle veřejnosti v Česku úspěšně řešíme především cíle zaměřené na pitnou vodu a kanalizaci, kvalitní vzdělání, rovnost mužů a žen a udržitelnost měst a obcí. Tento trend potvrzuje i Zpráva o udržitelném rozvoji, u všech těchto cílů je Česká republika velmi daleko v jejich dosahování,” popsala Lucie Mádlová. Dodala, že ačkoli si 70 procent české populace myslí, že státy Evropské unie by se měly snažit co nejvíce omezit vlastní uhlíkovou stopu a 62 procent lidí je přesvědčeno, že Česká republika by měla co nejvíce přecházet od využívání fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie, v celosvětovém žebříčku sestaveném na základě indexu udržitelného rozvoje byly ale kroky České republiky v těchto oblastech označeny za stagnující.
Jediným dosaženým cílem České republiky zůstává Boj s chudobou. Předním příčkám žebříčku dominují severské země v čele s Finskem, které úspěšně dosáhlo Kvalitního vzdělávání, Dostupných a čistých energií a Konce chudoby. Podle Zprávy o udržitelném rozvoji postupoval svět před pandemií v plnění Cílů udržitelného rozvoje tempem 0,5 bodu za rok, touto rychlostí by ale nemohl do roku 2030 vytyčených cílů dosáhnout. Navíc pandemie pokrok ještě zpomalila. Vyspělé země postupují nejpomaleji v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti.
Na následky klimatické změny upozorní Pla(s)teosaurus
A právě na nutnost klimatických opatření a neodkladného jednání ze strany mezinárodních organizací a vlád upozorní už 13. října model dinosaura vyrobený z recyklovaného plastu. Komunitní dílo českých 3D tiskařů pojmenované Pla(s)teosaurus bude odhaleno u příležitosti mezinárodního Global Goals Summitu a galavečera předání Cen SDGs. Do budovy Národního muzea přijde dinosaurus s heslem „Nevolte vyhynutí” a bude apelovat na jasnou akci proti klimatické krizi. Do jeho tisku se mohou zapojit 3D tiskaři skrze platformu sdíleného tisku.
SDG Index je hodnocením celkového výkonu každé země v rámci 17 Cílů udržitelného rozvoje od OSN, přičemž každému cíli je přikládána stejná váha. Skóre indexu označuje pozici země mezi nejhorším možným výsledkem (skóre 0) a cílem (skóre 100). Údaje pocházejí z oficiálních statistik, dat výzkumných center, univerzit a nevládních organizací.
Zprávu o udržitelném rozvoji 2022 (Sustainable Development Report 2022) vydává skupina autorů Jeffrey Sachs, Guillaume Lafortune, Christian Kroll, Grayson Fuller and Finn Woelm. DOI 10.1017/9781009210058
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Miroslav Vinkler
21.6.2022 10:42Svatá Prostoto
21.6.2022 13:41 Reaguje na Miroslav VinklerIpsosu to zaplatí složenky a jinak je to úplně k prdu ... sorry jako.
Jiří Svoboda
21.6.2022 11:01To bych si také moc přál! Ale ta reálná legislativa by vypadala asi tak, že by se na ochranu klimatu rozfofrovaly biliony Kč, většina z nich by skončila v kapsách zelených lobbyistů a firem slibujících zaručená proklimatická řešení a výsledek by se nedostavil.
Dotaz na Asociaci společenské odpovědnosti: bylo by toto společensky odpovědné? A pokud ne, jak tomu chtějí zabránit? Protože v případě veřejných peněz je primární, kdo je získá a ne co se za ně získá.