https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/copernicus-emise-z-lesnich-pozaru-byly-letos-na-severni-polokouli-rekordni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Copernicus: Emise z lesních požárů byly letos na severní polokouli rekordní

14.9.2023 10:36 (ČTK)
New York zahalený do kouře z kanadských lesních požárů 7. června 2023.
New York zahalený do kouře z kanadských lesních požárů 7. června 2023.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | thenews2.com / Depositphotos
Emise uhlíku vyprodukované lesními požáry na severní polokouli byly letos rekordní, nejvíce se na zhoršení kvality ovzduší podepsaly požáry v Kanadě. Ve své dnes zveřejněné analýze o tom informovala organizace Copernicus, projekt Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn. Podíl emisí z kanadských požárů letos tvoří 27 procent veškerého uhlíku uvolněného do atmosféry z lesních požárů v letošním roce.
 

Copernicus zprávu vydává v souvislosti s koncem letošní sezony lesních požárů, která obvykle trvá od května do října. Lesní porost ve většině kanadských provincií letos hoří rekordním tempem, celkově do ovzduší letos podle předpovědí vědců vypustí 410 megatun uhlíkových emisí, což je podle databáze Copernicus "s velkým odstupem" nejvyšší naměřená hodnota pro Kanadu, uvádí zpráva. Předchozí rekord padl v roce 2014, kdy kanadské požáry vypustily 138 megatun uhlíku.

"Lesní požáry se v boreálních (severských, pozn. ČTK) oblastech vyskytují každé léto a jejich umístění, intenzita a délka trvání se liší v závislosti na hydrologických, meteorologických a klimatických podmínkách... schopnost je monitorovat je zásadní pro pochopení rozsahu a možných dopadů na kvalitu ovzduší," uvedl vědecký pracovník projektu Mark Parrington.

Z předpovědí a analýz projektu Copernicus založených na satelitním pozorování Země vyplynulo, že některé z kouřových oblaků produkovaných severoamerickými požáry se dostaly také do Evropy, která zažila a stále zažívá i vlastní významné požáry. Výzkumníci poukazují především na incidenty v ruské Omské oblasti, Novosibirské oblasti a na ruském Dálném východě.

"Je důležité zdůraznit, že navzdory tomu, že Rusko letos zaznamenalo emise z lesních požárů pod dvacetiletým průměrem, byly emise uhlíku z lesních požárů v období od června do srpna pro Arktidu třetí nejvyšší v historii," podotýká zpráva.

Sezona požárů byla letos výrazná také v okolí Středozemního moře - na severu a ve střední části Řecka, na Pyrenejském poloostrově nebo na kanárském ostrově Tenerife.

Copernicus je projektem pro dálkové pozorování země, která spadá pod Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Kromě analýzy klimatu a životního prostředí na pevnině i v moři má za cíl poskytovat data pro bezpečnostní účely a při nouzových situacích. Jeho data jsou s výjimkou bezpečnostních dat volně dostupná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

14.9.2023 11:50
A co emise z těch vojenských konfliktu a milionu vybouchých min, granátu a raket???? To se nepočítá?? Minimálně kouřící kotel, ale politiky a úřednictvem "administrativně" prostě označen jako závadný je problém snad pro celou planetů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.9.2023 12:22 Reaguje na Milan Milan
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.9.2023 12:23
A kdo je zaplatí, co ?
Odpovědět
pk

pepa knotek

14.9.2023 13:58
Požáry ve Středomoří byly způsobeny lidmi a většinou úmyslně. Je třeba žháře pozavírat do basy, odsoudit k náhradě způsobených škod a o výši trestu informovat veřejnost.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist