https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/copernicus-evropa-zazila-dosud-nejteplejsi-zaznamenane-leto
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Copernicus: Evropa zažila dosud nejteplejší zaznamenané léto

8.9.2021 01:32 | BRUSEL (ČTK)
Průměrná teplota za tři letní měsíce byla v Evropě letos téměř o jeden stupeň Celsia vyšší, než je průměr za roky 1991 až 2020.
Průměrná teplota za tři letní měsíce byla v Evropě letos téměř o jeden stupeň Celsia vyšší, než je průměr za roky 1991 až 2020.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropa letos zažila nejteplejší léto od doby, co se vedou záznamy. Teplota za letošní červen, červenec a srpen však dřívější maxima překonala jen těsně, uvedla evropská služba Copernicus. Předchozí rekordní léta 2010 a 2018 byla jen o 0,1 stupně Celsia chladnější.
 

Průměrná teplota za tři letní měsíce byla v Evropě letos téměř o jeden stupeň Celsia vyšší, než je průměr za roky 1991 až 2020. Z léta si však různé evropské země odnesly různé zážitky - zatímco ve Středomoří padlo několik teplotních rekordů, na severu bylo léto chladnější, než je běžné.

"Při vlně veder na jihu Evropy byla 11. srpna na Sicílii zaznamenána teplota 48,8 stupně Celsia. Tato teplota, pokud ji potvrdí Světová meteorologická organizace, by byla nejvyšší kdy naměřenou v Evropě," připomíná Copernicus. Stejná vedra zasáhla také Španělsko a něco dříve Řecko a Turecko, kde vytvořila "vhodné podmínky" pro vznik tamních devastujících požárů.

Záznamy unijní agentury sahají až do 50. let minulého století, Copernicus však čerpá i z dalších dat až z poloviny 19. století.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.9.2021 05:59
Jaksi jim tam vypadlo, že ve střední Evropě bylo také chladněji.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.9.2021 06:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.9.2021 11:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jim ještě nedošlo, že Evropa se klimaticky může dělit na podoblasti dle polohy regionů a geologických rozdílu výškových horských a třeba vzdálenost od rovníku a mořských proudů. Tvrdit, že teplo bylo všude vyšší je neznalost, alibismus či vytržené z kontextu ale hlavně zjednodušení aby se dál mohlo strašit
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.9.2021 11:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
masáž
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist