https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/covidu-19-je-mozne-uniknout.kam-na-jemenskou-sokotru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Covidu-19 je možné uniknout. Kam? Na jemenskou Sokotru

12.4.2021 02:37 | SANÁ (ČTK)
Čtyři ostrovy ztracené v Indickém oceánu jižně od Jemenu a navíc dva skalnaté útesy. Dohromady 50 000 obyvatel, z nichž většina jsou rybáři, kteří zůstali ušetřeni konfliktu, který pustoší chudý Jemen od roku 2014.
Čtyři ostrovy ztracené v Indickém oceánu jižně od Jemenu a navíc dva skalnaté útesy. Dohromady 50 000 obyvatel, z nichž většina jsou rybáři, kteří zůstali ušetřeni konfliktu, který pustoší chudý Jemen od roku 2014.
Bujné hory kam oko dohlédne, zvířata a rostliny, jaké se jinde na svět nenacházejí, tyrkysové moře plné delfínů: to je jemenské souostroví Sokotra, které připomíná ráj vzdálený všemu zlému. Jemenské úřady doufají, že ho brzo objeví svět zasažený pandemií covidu-19, uvedla agentura AFP.
 

Čtyři ostrovy ztracené v Indickém oceánu jižně od Jemenu a navíc dva skalnaté útesy. Dohromady 50 000 obyvatel, z nichž většina jsou rybáři, kteří zůstali ušetřeni konfliktu, který pustoší chudý Jemen od roku 2014. V poslední době začaly cestovní kanceláře nabízet pobyt na Sokotře. Zajímají se o ni zejména Spojené arabské emiráty, bohatý stát Perského zálivu, který podporuje jemenské úřady, které souostroví spravují.

"Válka zuřící v kontinentální části Jemenu Sokotru naštěstí nezasáhla," tvrdí ve své upoutávce místní cestovní agentura Welcome To Socotra. Ubytování na ostrovech nabízí několik hotýlků.

Nedávno byly obnoveny charterové lety, jimiž se dá na ostrovy dostat. Provozuje je společnost AirArabia ze Spojených arabských emirátů. "Každý týden je k dispozici pondělní let z Abú Zabí na Sokotru," uvádí cestovní kancelář a tvrdí, že má "stovky" žádostí o letenky.

Dračinec rumělkový, strom z čeledi chřestovitých, je endemit ostrova Sokotra. Domorodci jej pro krvavou barvu jeho mízy a pryskyřice nazývají také „dračí strom“.
Dračinec rumělkový, strom z čeledi chřestovitých, je endemit ostrova Sokotra. Domorodci jej pro krvavou barvu jeho mízy a pryskyřice nazývají také „dračí strom“.

Jemen se mnoho let snaží udělat ze Sokotry lákavou turistickou destinaci zejména pro ty, kdo se zajímají o ochranu přírody. Sokotra nabízí lákadla navzdory válce a ekonomickým problémům Jemenu.

Leží 250 kilometrů od Afrického rohu a 1000 kilometrů od jihojemenského Adenu. Z 825 rostlinných druhů, které se tam nacházejí, patří podle UNESCO třetina k vzácným. Pro mimořádnou rozmanitost rostlin se souostroví dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. Ke krásným exemplářům patřídračinec rumělkovýneboli dračí strom s korunou ve tvaru hřibu.

Stejně mimořádná je zvířecí říše - 90 procent ještěrek a 95 procent šneků, kteří zde žijí, nelze najít jinde na planetě. Ostrovy jsou rovněž domovem desítek ptačích druhů, stovek druhů ryb a nachází se zde také korálové útesy. UNESCO Sokotru charakterizuje pro její mimořádnost jako "Galapágy Indického oceánu".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jan Omasta

18.4.2021 18:56
Já bych byl radši, když by se dalo uniknout před covidistama a jejich mafií. Vir zastihne každého, nejde zničit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist