https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cr-podpori-prodlouzeni-evropske-licence-herbicidu-glyfosat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČR podpoří prodloužení evropské licence herbicidu glyfosát

7.11.2017 09:03 | BRUSEL (ČTK)
Experti členských zemí se na prodloužení licence nedokázali 25. října shodnout. Věc se v některých státech EU stala politickým problémem a například Francie žádá naprostý zákaz látky. Evropská komise původně navrhovala desetiletou obnovu licence, ve čtvrtek se chystá přijít s plánem prodloužení o pět let. Ilustrační snímek.
Experti členských zemí se na prodloužení licence nedokázali 25. října shodnout. Věc se v některých státech EU stala politickým problémem a například Francie žádá naprostý zákaz látky. Evropská komise původně navrhovala desetiletou obnovu licence, ve čtvrtek se chystá přijít s plánem prodloužení o pět let. Ilustrační snímek.
Česká republika bude ve čtvrtek na expertním jednání podporovat prodloužení licence kontroverzního herbicidu glyfosát. Novinářům to včera řekl český ministr zemědělství Marian Jurečka, podle kterého by bylo správné získaný čas využít k dohodě o dalším postupu, například o tom, jak používání glyfosátu do budoucna výrazně omezit.
 

Experti členských zemí se na prodloužení licence nedokázali 25. října shodnout. Věc se v některých státech EU stala politickým problémem a například Francie žádá naprostý zákaz látky. Evropská komise původně navrhovala desetiletou obnovu licence, ve čtvrtek se chystá přijít s plánem prodloužení o pět let.

Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný. Látka je aktivní složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto.

Jurečka dnes o věci jednal například se svým německým kolegou Christianem Schmidtem. Podle českého ministra je třeba vyjasnit, jakými látkami by měli zemědělci glyfosát nahradit.

"V minulosti se stalo, že když se jedna látka zakázala, tak zemědělci ji nahrazovali například mixem či kombinací dvou či tří jiných látek, takže v praxi to přineslo spíše zhoršení stavu životního prostředí," vysvětlil český postoj. Podle Jurečky je zákaz ze dne na den z mnoha důvodů problematický, je však možné používání látky výrazně omezit. V Česku jeho spotřeba za posledních šest let klesla podle ministra o 30 procent.

Ministři zemědělství dnes v Bruselu vyslechli také zprávu Evropské komise o využívání pesticidů. Jejich spotřeba se v ČR za osm let snížila o osm procent, uvedl Jurečka. Česko podle komise nemá s pesticidy problémy.

"Dostali jsme se v EU na druhé místo v ekologickém zemědělství a říkáme, že je třeba rozvíjet nové technologie, například precizní zemědělství, kdy díky satelitním systémům a GPS navigaci jsme schopni snižovat pesticidní zátěž, aplikovat je přesně," uvedl ministr.

"U některých států jsou konstatovány nedokonalosti či podněty ke zlepšení," dodal Jurečka. Komise se podle něj zmiňuje například o nedokonalých kontrolách pozemní techniky, některé země pesticidy stále ve velkém rozprašují letecky.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist