https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/csu-domacnosti-loni-vodou-setrily-v-prumyslu-spotreba-stoupla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla

3.5.2024 01:01 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
 

V domácnostech se spotřeba v roce 2023 snížila o 2,7 litru na osobu za den. Celkem domácnosti v Česku loni spotřebovaly přes 325 milionů krychlových metrů vody, tedy přes 325 miliard litrů. Průmysl a další odběratelé zvýšili spotřebu meziročně o 2,2 milionu metrů krychlových na zhruba 152 milionů metrů krychlových vody.

Cena pitné vody loni meziročně vzrostla v průměru o 15 procent na 53,10 koruny za metr krychlový bez DPH. Růst cen tak oproti roku 2022 zrychlil, protože předloni cena vodného meziročně stoupla pouze o pět procent.

Stočné v roce 2023 průměrně vzrostlo o 18 procent na 48,40 koruny za metr krychlový bez DPH. V roce 2022 byl i u stočného meziroční nárůst cen pomalejší než loňský, stočné tehdy zdražilo o 6,5 procenta.

Mírně se v minulém roce zvýšily ztráty vody, a to o 0,8 procenta na 85 milionů metrů krychlových. Celkový podíl ztrát z vody vyrobené a určené k realizaci tak v roce 2023 činil 14,8 procenta. Ztráty vznikají například při haváriích vodovodů nebo kvůli netěsnostem v síti.

Většina obyvatel Česka - téměř 95 procent - je zásobována vodou z vodovodu. Na kanalizaci je napojeno asi 87 procent obyvatel a naprostá většina z odpadních vod z veřejné kanalizace míří do čistíren odpadních vod.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

3.5.2024 18:29
Jsme na tom celkem dobře. Vodná+stočné máme jen o pár procent vyšší než v New Yourku (USA):
https://portal.311.nyc.gov/article/?kanumber=KA-02465
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist