https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ctvrtletni-zisk-automobilky-tesla-poprve-prekonal-miliardu-dolaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čtvrtletní zisk automobilky Tesla poprvé překonal miliardu dolarů

30.7.2021 00:46 | PALO ALTO (ČTK)
Zásluhu na zisku měl dobrý prodej levnějších vozů Model 3 sedan a Model Y.
Zásluhu na zisku měl dobrý prodej levnějších vozů Model 3 sedan a Model Y.
Zisk výrobce elektromobilů Tesla ve druhém čtvrtletí byl opět rekordní a poprvé překonal hranici miliardy dolarů. Lépe než konkurence si firma poradila s nedostatkem čipů a s narušenými přepravními řetězci. Společnost miliardáře Elona Muska to uvedla v pondělí po skončení burzovního obchodování. Výsledky výrazně překonaly odhady analytiků.
 

Zisk za období od dubna do června meziročně stoupl na 1,1 miliardy dolarů (23,9 miliardy Kč) ze 104 milionů USD. Zásluhu na něm měl dobrý prodej levnějších vozů Model 3 sedan a Model Y.

Tržby se ve druhém kvartálu zvýšily o 98 procent na 12 miliard dolarů. Tesla už dříve sdělila, že v uvedeném období dodala na trh poprvé více než 200 000 vozů.

Firma uvedla, že dodávky čipů představují i nadále problém a mohly by ohrozit růst ve druhém pololetí. Přesto nesnížila, ale ještě zvedla svůj předchozí odhad, že v roce 2021 zvýší dodávky oproti předchozímu roku, kdy zákazníkům předala přes půl milionu vozů, a to o 50 procent.

Firemní investice do bitcoinu se vzhledem ke slabému kurzu této kryptoměny v uplynulých měsících vyvíjely hůře. Koncern kvůli němu musel odepsat 23 milionů dolarů, zatímco v prvním čtvrtletí díky investici 1,5 miliardy dolarů do bitcoinu zaznamenal mimořádný zisk zhruba 100 milionů dolarů. Aktuálně firma vlastní bitcoiny za 1,31 miliardy dolarů (28 miliard Kč).

Tesla ale těžila z obchodování s emisními certifikáty, které ostatní automobilky potřebují, aby si vylepšily emisní bilanci a splnily nařízení platná v Kalifornii nebo v Evropě. Firma díky těmto smlouvám ve druhém čtvrtletí vydělala 354 milionů dolarů (7,7 miliardy Kč). Meziročně a ve srovnání s předchozím kvartálem je to ale méně.

Akcie Tesly reagovaly na výsledky umírněně. Po uzavření obchodování ale nějakou dobu přidávaly i přes tři procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

30.7.2021 11:21
Tady je vidět, že ekologie se vyplácí i ekonomicky.
Fabriky Tesla jedou převážně na OZE, takže nekupují emisní povolenky, vyrábí supermoderní, čistá auta.

Jenže další zisk vede k většímu bohatství a to samo vede k větší spotřebě a tím ke větší produkci odpadu a spotřebě energií? Jak z toho ven?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.7.2021 17:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Moc bych nejásal, protože jen část majitelů elektromobilů si po prodeji tohoto vozu pořizuje zase elektromobil. Klidně se může stát, že až časem dojdou vzácné kovy, na kterých je elektromobilita závislá, vzrostou ceny elektromobilů natolik, že si je ani bohatí lidé nebudou chtít pořizovat a celý boom praskne jako ta bublina s přehřátými hypotékami.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.7.2021 21:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak samozřejmě, pokud se i v automobilovém průmyslu zlikvidovalo tržní prostředí, to se to podniká...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist