Databáze lišejníků a mechorostů pomůže ochraně ohrožených druhů
"DaLiBor má za cíl sjednotit a zpřístupnit existující data, která jsou roztříštěná v osobních či institucionálních databázích či v literatuře. V současné době ho používáme pro sledování změn lišejníkové a mechové flóry v průběhu času, vytváříme mapy potenciálních nových lokalit pro výskyt vzácných druhů," uvedl spoluautor databáze Matěj Man z oddělení geografických informačních systémů a dálkového průzkumu země. Upozornil na to, že pro lišejníky vznikne i veřejný on-line atlas, který přinese nejen informace o tuzemských lišejnících a jejich fotografie, ale díky propojení s databází i aktuální mapky rozšíření druhů.
Databáze vznikla v roce 2018, na sklonku loňského roku pak čítala 490.941 záznamů mechorostů a 93.353 záznamů lišejníků. "Ukázala nám například, že nejvíce druhů epifytických lišejníků v ČR roste na bucích," podotkl další z jejích spoluautorů Jiří Malíček, který působí v oddělení taxonomie. Epifyty jsou organismy, které rostou na žijících rostlinách, aniž na nich parazitují.
Databáze DaLiBor cílí především na odbornou veřejnost. Navazuje na koncept databázové aplikace PLADIAS pro cévnaté rostliny.
reklama