Debata s odpůrci plazmového zplyňování odpadu v Mostkovicích přilákala 200 lidí

Zástupce petičního výboru Pavel Mareš řekl, že investor od jara zástupce obce neinformoval o podrobnostech technologie na likvidaci odpadu pomocí plazmového zplyňování. Radní, zastupitelé i obyvatelé tak podle něj jsou odkázáni pouze na veřejně dostupné informace na internetu. Podle Mareše visí otazníky nejen nad technologií, ale i nad provozem celého areálu. Odpůrci tvrdí, že v areálu by byla skladována zásoba zhruba 1500 tun odpadu.
Mostkovice ročně vyprodukují 600 tun odpadu a Prostějov 8000 tun, takže zhruba 40 000 tun by podle Mareše bylo do Mostkovic přiváženo. "Vozit se bude moci odkudkoliv, i ze zahraničí," řekl. Odpůrci projektu uvedli, že zařízení na zplyňování produkuje nebezpečné emise, jako oxidy dusíku a síry či polycyklické aromatické uhlovodíky. Obávají se možného negativního vlivu na životní prostředí, dopravu a zdraví obyvatel.
PGP Terminal chce v Mostkovicích zařízení na plazmové zplyňování odpadu postavit v areálu bývalého vojenského opravárenského podniku. Investice souvisí s chystaným zpřísněním podmínek pro nakládání s komunálním odpadem. Podle společnosti nebude odpad v zařízení spalován. "Do ovzduší nevypouštíme žádné nečistoty ani žádným jiným způsobem neznečišťujeme okolí," stojí v informačním letáku PGP Terminal.
Zastupitelstvo Mostkovic nedávno odmítlo žádost investora PGP Terminal nominovat představitele obce do pracovní skupiny. Ta proto nevznikne. Petici proti investici PGP Terminal letos podepsalo 777 ze zhruba 1300 obyvatel Mostkovic. Starosta Mostkovic Jaroslav Peška (Za Mostkovice) uvedl, že stavbu recyklačního centra neumožňuje platný územní plán obce.
S firmou PGP Terminal chce v oblasti likvidace komunálního odpadu spolupracovat prostějovská radnice. Prostějovští radní plánují v listopadu předložit zastupitelům návrh memoranda. Prostějovský primátor František Jura (ANO) dnes upozornil, že radnice nikdy neurčovala, kde má zařízení na plazmové zplyňování odpadu být postaveno. "Lokalitu si musí vyřídit firma," řekl Jura.
Prostějov nedávno vystoupil ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje, která má pro města a obce zajišťovat společnou likvidaci komunálního odpadu. Pokud bude zavedena záloha na PET lahve, tak krajský projekt podle prostějovských radních nemůže ekonomicky fungovat. Radnice má v záloze ještě spalovnu na tuhá alternativní paliva v Brně, jejíž kapacita se má zvýšit.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Slavomil Vinkler
9.10.2023 11:30Vysvětlovat něco odpůrci, co nechce nic slyšet a po odmítavé petici, je dost na nic.
Jaroslav Řezáč
10.10.2023 07:53 Reaguje na Slavomil VinklerStavět spalovnu, ať je na bázi jakékoliv technologie v obci s 1300 obyvateli je mrhání zdroji a ničení cest zvýšenou dopravou. Pokud vyprodukují 600 tun za rok, tak spalovna v místě nemá smysl. Ta obec jí zaplní z 25%