https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/decinska-zoologicka-zahrada-v-opravene-expozici-nove-chova-lisku-polarni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Děčínská zoologická zahrada v opravené expozici nově chová lišku polární

21.10.2023 00:27 | DĚČÍN (ČTK)
Liška polární je drobnější psovitá šelma obývající severskou tundru, kde teplota klesá i pod minus 50 stupňů Celsia. Těmto nehostinným podmínkám je přizpůsobena hustou nepromokavou srstí a tlapkami osrstěnými i ze spodní strany. Aby liška nadměrně nepřicházela o tělesné teplo, má zkrácený čenich a ušní boltce. Zimní srst zvířete je bílá a hustá, letní srst šedá a krátká.
Liška polární je drobnější psovitá šelma obývající severskou tundru, kde teplota klesá i pod minus 50 stupňů Celsia. Těmto nehostinným podmínkám je přizpůsobena hustou nepromokavou srstí a tlapkami osrstěnými i ze spodní strany. Aby liška nadměrně nepřicházela o tělesné teplo, má zkrácený čenich a ušní boltce. Zimní srst zvířete je bílá a hustá, letní srst šedá a krátká.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Děčínská zoo nově chová lišku polární, do areálu přicestovali z Německa samec a dvě samice. Lišky jsou umístěny ve zrekonstruované expozici, kterou v minulosti obývali mývalové severní, v posledních letech tam dožívala skupina nutrií říčních. Výběh má nové oplocení s podhrabovými deskami, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková.
 

"Na mláďata jsme museli poměrně dlouho čekat, neboť v celé Evropě nebyly v době dokončení expozice polární lišky vůbec k sehnání," uvedl vrchní chovatel Petr Haberland. Mláďata si proto musela zoo zarezervovat ještě před jejich narozením, podotkl. "Nyní je jim pět měsíců. Výměnou za liščata jsme do Tierparku Limbach-Oberfrohna dovezli dvě samičky kapybar vodních," uvedl Haberland. Liščata jsou sourozenci z početného vrhu 12 mláďat, a proto v listopadu doveze zoo ještě jednoho nepříbuzného samce ze Zoo Brno. Nový druh vhodně doplnil část zoo, která je věnovaná zvířatům z chladných krajů.

Liška polární je drobnější psovitá šelma obývající severskou tundru, kde teplota klesá i pod minus 50 stupňů Celsia. Těmto nehostinným podmínkám je přizpůsobena hustou nepromokavou srstí a tlapkami osrstěnými i ze spodní strany. Aby liška nadměrně nepřicházela o tělesné teplo, má zkrácený čenich a ušní boltce. Zimní srst zvířete je bílá a hustá, letní srst šedá a krátká, aby liška lépe splynula s okolním prostředím. Mezi přirozené nepřátele lišky polární patří medvěd lední, vlk arktický, rosomák a také liška obecná. Liška polární je v přírodě nejvíce ohrožena ztrátou životního prostředí způsobenou změnou klimatu. Ohrožují ji také pytláci, kteří ji loví pro kvalitní kožešinu. Živí se lumíky, zajíci, dokáže ale ulovit i nejrůznější ptáky, nepohrdne vejci, mršinami tuleňů či rybami.

Zoologickou zahradu v Děčíně loni navštívilo 133 968 návštěvníků. Hlavním záměrem zařízení je chov vzácných a málo známých druhů zvířat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Petr Hariprasad Hajič

23.10.2023 03:33
Liška polární v létě strašně zapáchá. :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist