https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dekan-z-czu-nalez-nepovolene-latky-v-obili-neznamena-ze-je-jedovate
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Děkan z ČZU: Nález nepovolené látky v obilí neznamená, že je jedovaté

26.4.2023 11:34 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nález nadlimitního množství nepovolené látky neznamená, že zemědělský produkt je jedovatý. Jde o nesplnění hygienických, nikoliv toxikologických limitů, proto nesmí takové zboží na trh. ČTK to řekl děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity Josef Soukup k nálezu zbytku zakázaného pesticidu v jedné ze zásilek obilí z Ukrajiny na Slovensku, které poté jeho dovoz i zpracování zakázalo. Podle děkana může být produkce z Ukrajiny kvůli méně přísné legislativě na používání pesticidů více riziková, neznamená to ale, že veškerá tamní produkce je nekvalitní nebo nebezpečná.
 

Soukup uvedl, že kontrolní systém a registrace přípravků na ochranu rostlin, ošetřování, skladování nebo zpracování zemědělské produkce v EU patří k nejpřísnějším na světě, což přispívá k vysokému standardu kvality. "Důležitá je i technologická kázeň zemědělců, která je v EU vyšší než v jiných částech světa, včetně Ukrajiny zmítané válkou," doplnil.

Podle něj se na Ukrajině ve většině případů používají stejné účinné látky pesticidů jako jinde ve světě. Problematické mohou být právě látky, které EU již zakázala, nebo možné používání přípravků nejasného původu od asijských firem, které mohou obsahovat příměsi nebezpečných látek. "Většina generických firem na méně náročných trzích nabízí levné, ale nekvalitní či nebezpečné produkty, které řádně neprošly registrací a testováním a často jsou dodávány jako falšované originální přípravky," poznamenal.

Upozornil na to, že na základě nálezu zbytku zakázaného pesticidu nelze říci, že je ukrajinské obilí méně kvalitní, lze ale pojmout takové podezření. "Rovněž tak nelze říci, že pouhý nález nadlimitního množství nějaké i nepovolené látky znamená, že je zemědělský produkt jedovatý. Jedná se o hygienický, nikoliv toxikologický limit," uvedl. Dodal, že takové zboží se ale nesmí uvádět do oběhu, protože nalezená látka je považována za zdraví nebezpečnou.

Téma dovozu ukrajinské produkce do EU zmiňují i někteří politici. Například poslanec Radek Koten (SPD) na jednání Sněmovny řekl, že na trhu se objevilo "značně kontaminované obilí z Ukrajiny". Kritizoval v této souvislosti i ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), který se podle něj pohybuje na pomezí paragrafu obecného ohrožení. Nekula několikrát ale uvedl, že do ČR se z Ukrajiny dovezlo jen zanedbatelné množství pšenice a intenzivně ho kontrolují všechny dozorové orgány jako Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo Státní veterinární správa. Kontroly dosud neodhalily žádné problematické zboží.

Ministerstvo zemědělství také upozorňuje na řadu dezinformací, které se ve spojení s ukrajinským obilí objevují ve veřejném prostoru. Mimo jiné uvedlo, že mouka vyrobená z nevyhovující pšenice se ze Slovenska do ČR nedovážela. Společnost Mlyn Kolárovo z jihu Slovenska, která ji vyráběla, po oznámení úřadů o kontaminované ukrajinské pšenici uvedla, že podle nové analýzy obilí příslušným předpisům vyhovuje. O dalším postupu by měl rozhodnout výsledek kontrolní analýzy v unijní laboratoři.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

26.4.2023 23:50
Hm.
A to platí pro všechny, že výskyt zakázaných látek platí až tehdy, když se pro daný případ prokáže, že jsou jedovaté? Nebo je to výjimka pro Ukrajince?
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

27.4.2023 03:58
aspoň s ním můžou topit.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

27.4.2023 14:14
Pokud se zakázaná látka najde v českém obilí, nesmí na trh a producent dostane flastr, protože obilí je pro úředníky kvůli tomu jedovaté. Pokud se zakázaná látka najde v UA obilí, znamená to, že v UA mají jiné předpisy toto obilí není závadné a může do potravin. Takže buď EK vymýšlí nesmyslná omezení pro vlastní výrobce, která nijak nechrání zdraví obyvatel, protože ve skutečnosti jejich zdraví není v ohrožení nebo EK toleruje poškozování zdraví závadným dovozovým produktem. Obojí je špatně.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist