https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/delfini-a-velryby-pisti-radosti-podobne-jako-deti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Delfíni a velryby "piští" radostí. Podobně jako děti

24.8.2014 03:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podobnosti delfíního pískání a dětského výskání si všimla biologova žena
Podobnosti delfíního pískání a dětského výskání si všimla biologova žena
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Delfíni a další kytovci během her pískají. Podle zkušeného biologa Sama Ridgwaye tím dávají najevo svou radost. Podobně jako když nadšením piští děti.
 

Sam Ridgway má se studiem chování delfínů a velryb bohaté zkušenosti. Během cvičení je často odměňoval chutnou rybou, a tito mořští savci na to reagovali pískotem. Ridgway to nejdříve považoval za signály pro další členy své skupiny o tom, že je na blízku potrava. Jednou ale jeho žena Jeanette poznamenala, že jí tyto zvuky připomínají výskot nadšených dětí. Nemohli by i tito savci dávat pískotem najevo své potěšení? Ridgwaye tato myšlenka už zaujala, ověřil ji a výsledky nyní publikoval v Journal of Experimental biology.

Lidé cvičící delfíny je za zvládnutí nového úkolu často odměňují zapískáním z píšťalky nebo bzučáku a chutnou pochoutkou v podobě ryby. Poté co zvířata cvik zvládnou, informují zvíře pouze píšťalkou o tom, že potravu dostane později. Delfíni a běluhy na to reagují také pískotem. Ridgway ale zjistil, že tito mořští savci pískají i v případě, kdy žádnou potravu v dohledné době nedostanou. Pískali tak i po té, co během dalšího z úkolů úspěšně vypnuli bzučák v hloubce několika stovek metrů. Jejich pískot v tomto případě už mohl těžko nějak souviset s potravou, dokonce ani se zvukem píšťalky jako odměny za úspěšně provedený úkol.

Ridgway svoje zjištění porovnával se studiemi z 50. let zabývajícími se uvolňováním dopaminu - chemické látky, která je u živočichů zodpovědná za pocit radosti – po elektrické stimulací odpovědných částí mozku. A po několika měsících usilovné analýzy zvukových záznamů je přesvědčen, že běluhy a delfíni svým pískáním opravdu vyjadřují radost.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist