https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/desitky-kilometru-pobrezi-izraele-zamorila-ropa-vinik-se-hleda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Desítky kilometrů pobřeží Izraele zamořila ropa, viník se hledá

21.2.2021 13:08 | JERUZALÉM (ČTK)
Podle experta z univerzity v Haifě Dora Adelista jde o nejhorší ekologickou katastrofu svého druhu za víc než 40 let, spousta ropy se ještě blíží k pobřeží. Ilustrační foto
Podle experta z univerzity v Haifě Dora Adelista jde o nejhorší ekologickou katastrofu svého druhu za víc než 40 let, spousta ropy se ještě blíží k pobřeží. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | NOAA
Na 160 kilometrů izraelského pobřeží zamořily tento týden zbytky ropy, která vytekla asi před týdnem ze zatím nezjištěného plavidla ve východním Středomoří. Podle místních expertů jde o jednu z nejhorších ekologických katastrof tohoto druhu v Izraeli za několik desetiletí. S čištěním pláží pomáhají tisíce dobrovolníků, několik z nich ale muselo být v sobotu hospitalizováno, protože se nadýchali toxických výparů. Od příštího týdne bude s čistěním izraelského pobřeží pomáhat i armáda, napsal v noci na dnešek deník The Jerusalem Post.
 

Tento týden se na pobřeží od severoizraelské Haify až po Aškelon na jihu objevila také řada mrtvých zvířat, včetně želv či sedmnáctimetrového plejtváka myšoka. V jeho případě ale podle vládního úřadu pro přírodu a národní parky ropa příčinou smrti asi nebyla. Šéf tohoto úřadu Šaul Goldstein nicméně uvedl, že jde o jedno ze největších zamoření pláží v Izraeli, jaké kdy viděl.

Podle experta z univerzity v Haifě Dora Adelista jde o nejhorší ekologickou katastrofu svého druhu za víc než 40 let, spousta ropy se ještě blíží k pobřeží.

Rozsah zamoření pláží označil v sobotu za "hrozný" i izraelský prezident Reuven Rivlin. "Je třeba urgentě vypracovat národní plán, než budeme čelit bezprecedentní ekologické katastrofě," řekl prezident. Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že očekává na příštím jednání vlády komplexní zprávu od ministerstva životního prostředí.

Ministerstvo nyní testuje vzorky z 10 lodí, z nichž mohla ropa u Izraele uniknout. Ropná skrvna byla poprvé objevena asi 50 kilometrů od pobřeží před týdnem, uvedla ministryně životního prostředí Gila Gamlielová. Podle ní v sobotu ráno letecké snímky ukázaly, že zamořeno je asi 160 km pobřeží a že několik dalších velkých skvrn s ropou je asi 500 metrů od pobřeží a blíží se k Haifskému zálivu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Petr Vojvo

Petr Vojvo

21.2.2021 13:22
To spíš uniklo z nějakého vrtu v levantském moři.
Izraelci umí mlžit.
Tankery obeplouvají Afriku kvůli somálské pirátské mafii a dtto omán.
Proto ta havárie tankeru u malediv.
Odpovědět

Jan Škrdla

21.2.2021 16:47
Nedivil bych se, kdyby tam tu ropu někdo vypustil schválně. Jen nechci ukazovat prstem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 18:30 Reaguje na Jan Škrdla
Eurohujeři, klimaalarmisti, diktátoři z Bruseli,.............,
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.2.2021 18:39
Nejsem odborník na ropu, ale každý zdroj má specifické složení (např. obsah síry apod.) Porovnáním vzorků s údaji toho kterého zdroje lze jednoznačně určit lokalitu - V dalším kroku tanker, který tento druh naložil.

To se zajisté týká i vlastních izraelských vrtů a potrubí,kterým je přepravováno. V r. 2014 právě Izrael již problém s únikem ropy měl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 19:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zlatý OZE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 20:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Myslíte, že to dopadne jako Bečva?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist