https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/desitky-studentu-v-praze-protestovaly-proti-elektrarne-pocerady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Desítky studentů v Praze protestovaly proti elektrárně Počerady

25.10.2019 00:29 | PRAHA (ČTK)
Desítky studentů v Praze protestovaly dnes proti uhelné elektrárně Počerady při další studentské stávce za klima. / Ilustrační foto
Desítky studentů v Praze protestovaly dnes proti uhelné elektrárně Počerady při další studentské stávce za klima. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Desítky studentů v Praze protestovaly dnes proti uhelné elektrárně Počerady při další studentské stávce za klima. Kritizovali, že firma ČEZ nechce elektrárnu uzavřít, ale chystá její prodej společnosti Se.ven Energy, která bude elektrárnu dál provozovat. Dopoledne se na Malostranském náměstí sešlo kolem 50 demonstrantů. Poté vyrazili za skandování "Zastavme smrad z Počerad" na průvod Prahou, k němuž se přidali další lidé. Podle novinářů se na místě průvodu zúčastnilo do stovky lidí. Protesty se konaly i v dalších městech.
 

Stávka české odnože ekologického hnutí Fridays for Future se konala již pošesté. Předchozích stávek se v Praze účastnily až stovky lidí. Na dnešní pražské akci byli převážně mladí lidé, vesměs středoškolští studenti, ale přidalo se i několik starších lidí nebo rodiny s dětmi. Nesli transparenty, na kterých bylo napsáno třeba "Chci dýchat čistý vzduch".

Elektrárna Počerady je podle údajů neziskové organizace Arnika z posledních několika let největším producentem skleníkových plynů v Česku. Programový ředitel ekologického Hnutí Duha Jiří Koželuh na dnešním protestu řekl, že prodejem Počerad stát jako většinový vlastník ČEZ postupuje na úkor zdraví občanů.

Kromě Prahy se protest proti prodeji elektrárny konal také třeba před zákaznickým centrem ČEZ v Ústí nad Labem. "V průběhu stávky za klima vznesli studenti jeden z prvních konkrétních požadavků: neprodlené uzavření uhelné elektrárny Počerady," sdělil za organizátory akce Marek Jankovský.

"Povinností vedení firmy je dodržovat platné zákony a v rámci nich maximálně pečovat o svěřený majetek. Ani vedení firmy nemůže svévolně zavřít elektrárnu bez zákonných důvodů," sdělil v reakci na protest mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž. "Elektrárna Počerady splňuje v současné době všechny emisní limity a již několik let se připravuje na nové emisní limity platné od roku 2021. Pokud se tedy uvádí, že Elektrárna Počerady vypouští nejvíce emisí, je to z tohoto prostého důvodu - je největší, a ne proto, že by nedodržovala emisní limity," doplnil.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

25.10.2019 14:07
Dnešní uhelné elektrárny mají nainstalovaná drahá zařízení která eliminují škodlivé prvky a tak do ovzduší jde emisí velice málo.Mnohem hůře na tom jsou v Polsku.Tihleti šéfové těch ekologických uskupení by nás nejraději poslali žít do jeskyň.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

2.11.2019 19:01 Reaguje na Václav Kain
Tvrdit, že z uhelné elektrárny jde do ovzduší málo emisí, je opravdu odvážné.
Zvlášť konkrétně z Počerad; tam se totiž spaluje uhlí horší kvality než jaké dostávají jiné elektrárny, takže tam sice dělají co mohou, ale...
Odpovědět
BP

Bohdan Podlena

25.10.2019 16:59
takže jich bylo 20
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

2.11.2019 18:57 Reaguje na Bohdan Podlena
Čeho bylo 20?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

2.11.2019 19:17
Že má počeradská elektrárna nejvíce emisí, je dost pochopitelné vzhledem k její velikosti.
I já bych si přál, aby se zavřela. Ale nejen ona, i VŠECHNY OSTATNÍ uhelné elektrárny. Když se totiž dobude ze země kus uhlí, tak to nejpitomější, co s ním lze provést, je spálit ho... Ať tedy raději zůstane tam kde je - pro budoucí generace, které ho budou umět využít lépe.
JENŽE:
Když někdo chce zavřít uhelnou elektrárnu, dokonce tu největší, tak to asi ví, kde vezmeme elektřinu, kterou nám ta zavřená elektrárna už nevyrobí? A protože já to nevím, tak bych se to od těch demonstrantů moc rád dozvěděl...
Většinou jsou to lidé, kteří zároveň strašně moc nechtějí jádro. A zároveň moc chtějí spoustu elektromobilů.
Co z toho vyplývá? Těmhle demonstrantům nechybí čistý vzduch; co jim chybí, je mozek.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist