https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/deti-vystavene-zpomalovacum-horeni-z-vybaveni-domacnosti-jsou-vice-agresivni-nepozorne-a-maji-sklony-k-sikane
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Děti vystavené zpomalovačům hoření z vybavení domácností mohou být více agresivní, nepozorné a mít sklony k šikaně Video

24.3.2017 03:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Náramek, vyvinutý Oregonskou státní univerzitou, má porézní povrch, který napodobuje buňku  a absorbuje chemikálie, kterým jsou lidé vystaveni ve svém prostředí. U vrácených náramků pak vědci určili 1200 chemikálií, které se mohou v lidském těle akumulovat.
Náramek, vyvinutý Oregonskou státní univerzitou, má porézní povrch, který napodobuje buňku a absorbuje chemikálie, kterým jsou lidé vystaveni ve svém prostředí. U vrácených náramků pak vědci určili 1200 chemikálií, které se mohou v lidském těle akumulovat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zpomalovače hoření, které se přidávají do nábytku, koberců, elektroniky a dalšího vybavení domácností, mají podle pilotní studie nechtěné dopady na malé děti. Ovlivňují jejich sociální chování k horšímu, zjistili vědci z Oregonské státní univerzity.
 

Podle Molly Kileové z Oregonské státní univerzity je patrný vztah mezi expozicí dětí zpomalovačům hoření a jejich sociálním chováním. „Při analýze chování děti a míře jejich expozici jsme zjistili, že děti vystavené konkrétní typům zpomalovačů hoření se daleko více chovaly agresivně, vzdorovitě, byly hyperaktivní a nepozorné a měly větší sklony k šikaně,“ říká Kileová, která výzkum zveřejněný v odborném časopise Environmental Health vedla.

„Dosud nikdo vliv organofosfátových zpomalovačů na chování lidí nezkoumal. Je to také tím, že se zpomalovače do výrobků přidávají vlastně relativně krátce,“ říká Molly Kileová. Do nábytku jej američtí výrobci začali přidávat v roce 1975 v reakci na novou legislativu, která měla snížit nebezpečí požárů.

Zpomalovače hoření se přidávají do běžné výbavy domácností a domů. Jsou v nábytku, matracích, kobercích, elektronice, autech atd. Zpomalovače ale mají tu nepříjemnou vlastnost, že se uvolňují do prostředí.

Mezi zpomalovače, které se nejčastěji vyskytují v domácím prostředí, patří bromované difenylethery a zpomalovače na bázi organofosfátů. Dosavadní výzkumy ukázaly, že oba druhy zpomalovačů mají negativní vliv na kognitivní schopnosti dětí. Vliv na sociální a emocionální zdraví malých dětí, které jsou klíčové pro další rozvoj dítěte a jeho schopnost se učit.Vědci svůj výzkum založili na sledování 92 oregonských dětí ve věku mezi 3 a 5 lety. Každé dítě dostalo na ruku silikonový náramek, který po dobu sedmi dní zaznamenával expozici zpomalovačům hoření.

Náramek, vyvinutý Oregonskou státní univerzitou, má porézní povrch, který napodobuje buňku a absorbuje chemikálie, kterým jsou lidé vystaveni ve svém prostředí. U vrácených náramků pak vědci určili 1200 chemikálií, které se mohou v lidském těle akumulovat.

Další data dostali výzkumníci od rodičů či opatrovníků dětí, kteří vyplnili dotazník s otázkami na vybavení domácnosti a sociodemografii dítěte. Od učitelů ze školek pak výzkumníci zjišťovali hodnocení chování dětí. Kompletní informace získali pro 69 dětí.

Analýza dat ukázala, že všechny děti byly vystavené nějaké míře zpomalovačům hoření. Děti, které měli vyšší míru expozice zpomalovačů na organofosfátové bázi vykazovaly méně zodpovědné chování a více agresivity, vzdorovitosti, hyperaktivity, nepozornosti a sklonů k šikaně. Děti s vyšší mírou expozice bromovaným zpomalovačům byly podle učitelů méně asertivní. Všechny tyto vlastnosti hrají klíčovou roli ve schopnostech dětí uplatnit se ve společnosti.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

24.3.2017 10:29
Tohle se mi na zelených "líbí". Vždy uvádějí kategorická tvrzení.
Stačí si tu studii přečíst... nic takového tam nikdo netvrdí...
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist