https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/deti-z-mostecke-zakladni-skoly-vysadily-do-biliny-cejny-plotice-a-okouny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Děti z mostecké základní školy vysadily do Bíliny cejny, plotice a okouny

18.11.2017 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Všechny vysazené ryby jsou typické pro daný charakter říčního toku. Plotice obecná, cejn velký a okoun říční vytvářejí v řece vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí.
Všechny vysazené ryby jsou typické pro daný charakter říčního toku. Plotice obecná, cejn velký a okoun říční vytvářejí v řece vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Unipetrol
Přesně 425 kilogramů rybích násad vypustili do řeky Bíliny páťáci ze 4. Základní školy poblíž kostela Nanebevzetí panny Marie v Mostě. Odolné původní druhy ryb, především plotici obecnou, cejna velkého a okouna říčního, dodal Severočeský územní svaz Českého rybářského svazu. Vysazení ryb zorganizoval a financoval Unipetrol. Ten s rybáři spolupracuje od roku 2010. Společně vypustili do vod Ústeckého kraje již přes pět tisíc kilogramů ryb. Informuje o tom Unipetrol.
 

„Letos se vysazování odolných rybích druhů do Bíliny konalo již podruhé. V dubnu jsme u příležitosti Dne Země vysadili do Bíliny 200 kilogramů ryb v Hostomicích. Nyní jsme vypustili 425 kilogramů ryb v Mostě. Celkem jsme za rybí násady v tomto roce zaplatili 50 tisíc korun,“ uvádí Pavel Sláma, ředitel pro ekologii skupiny Unipetrol.

Všechny vysazené ryby jsou typické pro daný charakter říčního toku. Plotice obecná, cejn velký a okoun říční vytvářejí v řece vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí. Především tvoří základ potravního řetězce. Zároveň jsou však i potěšením pro lovící rybáře. „Vzhledem k velikosti, které tyto druhy v řece Bílině dorůstají, pravděpodobně neskončí u někoho na talíři, ale jsou cenným úlovkem pro mladé začínající sportovní rybáře,“ vysvětluje Václav Jelínek, hospodář Severočeského územního svazu.

„Se zajištěním nových ryb to nebylo jednoduché, neboť nám velké množství těchto ryb zdecimovali kormoráni na chovných rybnících. Nakonec se však podařilo dohodnuté množství ryb zajistit,“ dodává Václav Jelínek. Přemnožení kormoráni velcí často snahy rybářů o obnovu rybí populace maří. Zejména na dolním toku řeky Bíliny v okolí Stadic, Lbína a Hostomic již byla zřejmá vyvážená populace ryb. Loňská tuhá zima však přivedla do tohoto nezamrzajícího úseku řeky velké množství kormoránů, kteří tuto populaci ryb zlikvidovali.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist