https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/deti-zeme-se-odvolaly-proti-stavebnimu-povoleni-na-usek-d55
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Děti Země se odvolaly proti stavebnímu povolení na úsek D55

18.12.2019 00:30 (ČTK)
Spolek Děti Země podal odvolání proti stavebnímu povolení pro devítikilometrový úsek dálnice D55 ze Starého Města do Moravského Písku na hranicích Zlínského a Jihomoravského kraje. / Ilustrační foto
Spolek Děti Země podal odvolání proti stavebnímu povolení pro devítikilometrový úsek dálnice D55 ze Starého Města do Moravského Písku na hranicích Zlínského a Jihomoravského kraje. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | me / Wikimedia Commons
Spolek Děti Země podal odvolání proti stavebnímu povolení pro devítikilometrový úsek dálnice D55 ze Starého Města do Moravského Písku na hranicích Zlínského a Jihomoravského kraje. Podle zástupce spolku Miroslava Patrika vydalo ministerstvo dopravy povolení, aniž předložilo návrhy kompenzačních opatření za ničení biotopů vzácných druhů živočichů, uvedl v tiskové zprávě. Stanovisko ministerstva novináři zjišťují.
 

Děti Země podaly i odvolání proti kácení 47 stromů a keřů na 95 metrech čtverečních, které povolil městský úřad ve Starém Městě. Kácet by se mělo při přeložce Zlechovského potoka. "Úřad ignoroval naše připomínky," uvedl Patrik. Novináři zjišťují stanovisko městského úřadu.

Dálnice D55 má být náhradou současné silnice první třídy I/55, která je přetížená a vede přes některé obce. Její přípravu komplikuje dlouhodobě skutečnost, že má vést přes chráněná území, například Bzeneckou doubravu. V tomto úseku má víceméně kopírovat železniční trať. V současnosti existuje dálnice pouze mezi Otrokovicemi a Hulínem, kde se napojuje na dálnici D1. Od Otrokovic na jih k Břeclavi se zatím nezačalo stavět.

Stavební povolení ministerstvo vydalo před měsícem. Děti Země v odvolání upozornily, že v dokumentaci chybí doklady o splnění tří podmínek stanovené jihomoravským krajským úřadem již v roce 2011. "Týkají se předložení projektu kompenzačních opatření za zničení biotopů zvláště chráněných druhů živočichů. Ministerstvo dopravy totiž tento projekt požaduje předložit až po vydání stavebního povolení, takže se s ním Děti Země nebudou moci seznámit a vyjádřit se k němu," uvedl Patrik. Zmínil také rozsudek Městského soudu v Praze z roku 2014, který nařizoval, aby byla kompenzační opatření předložena již ve stavebním řízení.

Při kácení dřevin při přeložce potoka Děti Země navrhly vysadit nejméně 129 stromů a 29 keřů. Městský úřad však žádnou náhradní výsadbu nestanovil a nesdělil, proč návrhy zamítl. "Odvolání jsme proto z opatrnosti poslali i na Krajský úřad Zlínského kraje, neboť k činnosti městského úřadu nemáme důvěru," uvedl Patrik.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

18.12.2019 14:01
Jinými slovy, DZ zase škodí a opět oddalují výstavbu potřebných komunikací. A opět kvůli nim budou umírat lidé na přeplněných silnicích nižšího řádu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.12.2019 20:21
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.12.2019 20:26
Kdyby se dalo na DZ , nemuseli jsme např. řešit sesuv na na dálnici D8 v Českém středohoří.
Lidé neumírají kvůli DZ, ale pro slabomyslné projekty, chybnou realizaci /viz houpačka u Ostravy či železniční most u Studénky/ a žalostný stavební dozor.
Odpovědět
ig

18.12.2019 23:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Velmi pochybuji, že by se děti země zabývaly technickou stránkou projektů a ještě více pochybuji, že by tak činily v obecném zájmu :-) I v tomto případě se chytají formalit, marginálních či uměle zkonstruovaných problémů (95 m^2 je asi tak plocha mého obýváku...) se záměrem otravovat :-)
Odpovědět
MK

Mojmir Kosco

19.12.2019 08:39
Je to drzost od reditelstvi silnic a dalnic vedi o podminkach od roku 2011 o kaslou na to .zadnej 13 a 14 plat a odmeny.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

19.12.2019 10:51
Ten kdo týrá pro zábavu je nemocný a je hned léčen pan Patrik týrá také pro zábavu, ale diagnostikován není.
Pan Patrik musí mít komplice na ŘSD případně na MŽP.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist