Dillí zahajuje kampaň s cílem vyčistit před zimou ovzduší
Představitelé Dillí, jednoho z nejvíce znečištěných měst světa, chtějí například snížit množství kouře, který vzniká při vypalování lesního porostu. Zároveň hodlají zavést mobilní aplikaci, jež obyvatelům umožní posílat společně s fotografiemi stížnosti na znečišťovatele ovzduší.
"Znečištěné ovzduší může v pandemii covidu-19 ohrožovat život. Oboje zasahuje plíce," prohlásil předseda regionální vlády v Dillí Arvind Kedžrivál. Dillí od začátku pandemie zaregistrovalo více než 285 000 případů nákazy koronavirem, přičemž přes 5500 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.
Odborníci tvrdí, že výrazně znečištěné ovzduší dlouhodobě podlomilo odolnost obyvatel indické metropole a ti jsou nyní více náchylní nákaze koronavirem. Další studie naznačují, že vysoká míra znečištění ovzduší může činit virové infekce více nebezpečnými, píše AP.
V Indii, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, zemře odhadem přes milion lidí ročně na nemoci souvisejícími se znečištěným ovzduším. V zimním období smog v Dillí místy brání i proniknutí slunečního svitu. Loni v listopadu kvůli smogu úřady v metropoli zavřely školy a musely být odkloněny lety.
Mezi velké znečišťovatele v tomto ročním období patří farmáři, kteří vypalují půdu po sklizni a připravují ji na další sezonu. Kromě toho v zimě zhoršují kvalitu ovzduší zplodiny z automobilů, průmyslové emise nebo i petardy, které se hojně používají během festivalů.
Agentura AP zároveň připomíná, že Dillí se o snížení zplodin v ovzduší snažilo už v minulosti, například omezením počtu automobilů na silnicích či omezením výstavby, ale dosud jen s chabými výsledky, jelikož okolní indické státy přitom nespolupracovaly.
reklama