https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dnes-je-mezinarodni-den-rysu.a-letos-uplyne-10-let-od-okamziku-kdy-fotopasti-zachytily-v-beskydech-prvniho-rysa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnes je Mezinárodní den rysů. A 10 let od okamžiku, kdy fotopasti zachytily v Beskydech prvního rysa

11.6.2019 12:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rys Saša. První zdokumentovaný.
Rys Saša. První zdokumentovaný.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Šelmy.cz
Dnes je Mezinárodní den rysů. A také je tomu právě 10 let, co se na beskydské lokalitě v okolí Lysé hory podařilo vyfotit rysa Sašu. Byl první fotograficky zdokumentovaným divoce žijícím ryse v CHKO Beskydy. Rys, který byl zachycený na výletě třeba i v Javorníkách. Informuje o tom Hnutí DUHA.
 

Lokalitu pod Lysou horou Hnutí DUHA nepřetržitě sleduje od roku 2009. Za tu dobu fotopasti zaznamenaly přes 6800 snímků a na nich 51 návštěv rysů a minimálně 14 různých jedinců. Nejčastěji se zde pohybovali rys Licous a později jeho syn Jiří.

Nejdéle sledovanými rysicemi jsou samice Heřmína a Draža. Heřmína se poprvé nafotila se svými třemi sourozenci a matkou Karinou v říjnu 2010 ve východní části Javorníků, Draža v okolí Lysé hory v prosinci 2010, rovněž jako kotě. Obě dvě rysice tedy mají letos devět let a měly by opět vychovávat potomky, kteří v tuto dobu přichází na svět.

Rysice Heřmína je aktuálně sledovaná pomocí telemetrického obojku v rámci společného přeshraničního projektu, na kterém se podílí také Národné lesnické centrum ze Slovenska.

„Technika nám umožňuje získat nové informace o biologii rysů. Je známo, že okrajové populace šelem mohou být ohroženy příbuzenským křížením. Tento „neduh“ odhalily genetické analýzy také u rysů v beskydské oblasti," říká Dana Bartošová z AOPK ČR, Správy CHKO Beskydy řekla. Příčinou je nízký počet dospělých zvířat, což souvisí i s lidskými aktivitami (pytláctví, zhoršené migrační možnosti rysů ze Slovenska do Beskyd vlivem rostoucí zástavby a dopravy). Určitým řešením by snad mohlo být „oživení“ beskydské rysí populace o 1-2 rysy ze vzdálenější karpatské oblasti.

„Letošní zimní sezónu se nám poprvé podařilo pomocí fotopastí zdokumentovat výskyt rysa také ve Vizovických vrších. I v následujících měsících budeme pohyb rysů a dalších velkých šelem podrobně sledovat,” říká Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc.

Aktuálně se na česko-slovenském pomezí pohybuje 11 dospělých rysů, minimálně jeden vlčí pár a 3-4 medvědi. Potvrdil to systematický monitoring velkých šelem, který s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek provádí Hnutí DUHA ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Beskydy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist