Dnes je Mezinárodní den rysů. A 10 let od okamžiku, kdy fotopasti zachytily v Beskydech prvního rysa
Lokalitu pod Lysou horou Hnutí DUHA nepřetržitě sleduje od roku 2009. Za tu dobu fotopasti zaznamenaly přes 6800 snímků a na nich 51 návštěv rysů a minimálně 14 různých jedinců. Nejčastěji se zde pohybovali rys Licous a později jeho syn Jiří.
Nejdéle sledovanými rysicemi jsou samice Heřmína a Draža. Heřmína se poprvé nafotila se svými třemi sourozenci a matkou Karinou v říjnu 2010 ve východní části Javorníků, Draža v okolí Lysé hory v prosinci 2010, rovněž jako kotě. Obě dvě rysice tedy mají letos devět let a měly by opět vychovávat potomky, kteří v tuto dobu přichází na svět.
Rysice Heřmína je aktuálně sledovaná pomocí telemetrického obojku v rámci společného přeshraničního projektu, na kterém se podílí také Národné lesnické centrum ze Slovenska.
„Technika nám umožňuje získat nové informace o biologii rysů. Je známo, že okrajové populace šelem mohou být ohroženy příbuzenským křížením. Tento „neduh“ odhalily genetické analýzy také u rysů v beskydské oblasti," říká Dana Bartošová z AOPK ČR, Správy CHKO Beskydy řekla. Příčinou je nízký počet dospělých zvířat, což souvisí i s lidskými aktivitami (pytláctví, zhoršené migrační možnosti rysů ze Slovenska do Beskyd vlivem rostoucí zástavby a dopravy). Určitým řešením by snad mohlo být „oživení“ beskydské rysí populace o 1-2 rysy ze vzdálenější karpatské oblasti.
„Letošní zimní sezónu se nám poprvé podařilo pomocí fotopastí zdokumentovat výskyt rysa také ve Vizovických vrších. I v následujících měsících budeme pohyb rysů a dalších velkých šelem podrobně sledovat,” říká Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc.
Aktuálně se na česko-slovenském pomezí pohybuje 11 dospělých rysů, minimálně jeden vlčí pár a 3-4 medvědi. Potvrdil to systematický monitoring velkých šelem, který s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek provádí Hnutí DUHA ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Beskydy.
reklama