https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dnes-je-to-55-let-od-vyhlaseni-krkonosskeho-narodniho-parku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnes je to 55 let od vyhlášení Krkonošského národního parku

17.5.2018 01:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
/ Na snímku les v Krkonoších
/ Na snímku les v Krkonoších
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | KRNAP / Kamila Antošová
17. května 1963 byl vyhlášen Krkonošský národní park (KRNAP), který leží v severní části České republiky. Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky, ale zároveň i střední Evropy severně od Alp. Zhruba 80 % území KRNAP pokrývají lesy, převládající dřevinou je smrk.
 

KRNAP, ležící v Libereckém a Královéhradeckém kraji, se rozprostírá na území 54.969 hektarů (včetně ochranného pásma). Nejvyšším bodem KRNAPu a zároveň nejvyšší horou České republiky je Sněžka s 1603 metry nad mořem. Krkonoše tvoří nejsevernější středoevropskou horskou hradbu, jejich svahy mají délku přibližně 35 km. Krkonošemi protéká sedm velkých řek – Jizera, Mumlava, Jizerka, Labe, Bílé Labe, Malé Labe a Úpa. Pověstné jsou rovněž krkonošské vodopády, jako Pančavský vodopád a Labský vodopád, Horní Úpský vodopád, na polské straně Wodospad Kamieńczyka a Szklarki. Blízko Sněžky lze spatřit ledovcová jezera Wielki a Mały Staw.

Příroda Krkonoš je velmi rozmanitá. Z flóry se v krkonošské přírodě vyskytuje přes 1200 druhů cévnatých rostlin a několikanásobně více výtrusných rostlin, a to 500 druhů mechorostů (150 druhů mechů a 350 druhů játrovek), 250 druhů lišejníků a více než 1000 druhů hub. Naleznete zde i několik endemitů. Krkonoše jsou bohaté i na živočišné druhy, žije zde přibližně 15 000 druhů bezobratlých a přes 400 druhů obratlovců. Vyskytují se zde například již vyhynulí živočichové, například medvěd hnědý, vlk, kočka divoká, rys ostrovid, sysel obecný nebo křeček obecný. V Krkonoších žijí dva endemické poddruhy bezobratlých – plž vřetenovka krkonošská a motýl huňatec žlutopásný krkonošský.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist